21. MDAG | Pewnego razu w lesie | debata
21. MDAG | Pewnego razu w lesie | debata

Debata: Potrafimy rozmawiać o klimacie!

 

po filmie PEWNEGO RAZU W LESIE, reż. Virpi Suutari

 

Partner: Europejskie Centrum Solidarności – fundator nagrody All About Freedom Festival dla najlepszego filmu o przyczyniającego się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności.

 

My, Polki i Polacy, mamy różne tożsamości, nie wierzymy w to samo, inne wartości są dla nas priorytetowe, różni nas osąd nad przeszłością i teraźniejszością… A gdybyśmy tak uszanowali tę inność i nauczyli się ze sobą rozmawiać? Katarzyna Binda, antropolożka kultury, członkini Fundacji Nowej Wspólnoty, opowie nam o koncepcji dialogu wspólnotowego. Opowiemy o tym, jak rozmawiać pomimo różnic międzypokoleniowych i kulturowych. Czy dialog jest możliwy w obliczu tak różnego podejścia do zmian klimatu?

 

Gościni:

 

Katarzyna Binda – antropolożka kultury, serbistka, tutorka, koordynatorka projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe. Lubi pracę w środowiskach lokalnych i łączenie ludzi z różnych baniek. Koordynuje ścieżkę dialogową na tematy związane z klimatem i środowiskiem i facylituje dialogi.

 

Prowadzący: 

 

Bartosz Rief – socjolog. Współtworzy przestrzeń Solidarność Codziennie w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie współpracuje ze społecznościami lokalnymi i NGO. Interesuje się zmianami ekologicznymi w instytucji, oddolnymi centrami kultury, procesami zmian w miejskich społecznościach.

 

Film zaczyna się jak bajka w nowoczesnym stylu. Dwie młode dziewczyny, Ida i Minka, niczym syreny pływają w leśnym jeziorze. Widzimy je jako część natury, zresztą one same również się tak czują. Bajka szybko się kończy, gdy muszą stawić czoła wycince drzew. 22-letnia Ida staje na czele aktywistów walczących o przetrwanie dziewiczej natury w Finlandii, gdzie 90% powierzchni lasów to już lasy uprawne. Udaje im się usiąść przy jednym stole z przedstawicielem biznesu. Ale jak przekonać swojego dziadka, że dalsza eksploatacja lasów, jak do tej pory, jest proszeniem się o katastrofę? Różnice generacyjne są duże. Walka staje się już walką kulturową. Biznes i politycy próbują przedstawić nasze bohaterki jako przykład obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ale gdy zarówno historia, jak i przyszłość są po twojej stronie, nie możesz się poddać.

 

Driven by her love for the forest, 22-year-old Ida becomes the leader of the new Forest Movement, coming face to face with Finnish forest industry giants and confronting generational bias.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola