Siostrzeństwo w XXI wieku. Debata po filmie SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY reż. Anna Hints
sobota, 20 maja, 17:30, sala Warszawa
W XXI wieku, pomimo ponad stu lat od przyznania im praw wyborczych, kobiety wciąż muszą o siebie walczyć i przypominać, że mają takie same prawa jak mężczyźni. Mają prawo do godnego wynagrodzenia za swoją pracę, mogą być dyrektorkami i kierowniczkami, mogą same decydować o swoich ciałach. Czym w XXI wieku jest siostrzeństwo i jak jest rozumiane przez współczesne kobiety? Jak ważne dziś jest poczucie, że gdy cały świat jest przeciwko nam, mamy nasze siostry, które wesprą i pomogą w każdej sytuacji? Zobaczcie nagradzany na świecie film o sile kobiet i dołączcie do naszej rozmowy.
Gościnie:
Magda Danaj – członkini tegorocznego jury, autorka festiwalowej wystawy „Kino, sofa, łóżko? Gdzie to robimy?”, rysowniczka i ilustratorka. Autorka plakatów, okładek płyt, książek i magazynów oraz wielu innych projektów graficznych, utrzymanych w swoim charakterystycznym stylu. Od 2012 tworzy popularny cykl internetowy Porysunki, w którym proste w formie grafiki łączą się ze szczerymi i celnymi komentarzami rzeczywistości, w której przyszło jej żyć.
Marta Frej – malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015. Laureatka nagrody O!lśnienia w 2017 roku w kategorii: sztuka.
Paulina Pawlicka – psycholożka, adiunkt w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Uniwersytecie Gdańskim, wicedyrektorka Instytutu Psychologii UG. Naukowo i praktycznie zajmuje się tematyką rozwoju w okresie dzieciństwa i adolescencji, dwujęzyczności, akulturacji oraz tożsamości kulturowej i narodowej. Prowadzi też warsztaty dotyczące różnorodności i zmiany społecznej.
Prowadząca: Małgorzata Muraszko