📽 𝐊𝐑𝐎́𝐓𝐊𝐀 𝐇𝐈𝐒𝐓𝐎𝐑𝐈𝐀 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐊𝐈𝐄𝐆𝐎 𝐊𝐈𝐍𝐀 📽
POKAZ FILMU „POPIÓŁ I DIAMENT” (reż. Andrzej Wajda) ORAZ „ANDRZEJ WAJDA OGLĄDA POPIÓŁ I DIAMENT” (reż. Jerzy Rados, Marcin Borchardt)
23 lutego (czwartek), godz. 18:00
W 2023 roku wracamy do klasyki. Dzięki wyjątkowej inicjatywie Stowarzyszenia Kin Studyjnych realizowanej we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studium DI Factory, zobaczymy najlepsze produkcje dziesięciu polskich Mistrzów na dużym ekranie!
Pierwszym z nich będzie kultowy Popiół i diament w reżyserii Andrzeja Wajdy ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Obejrzymy też krótki dokument Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament zrealizowany przez Jerzego Radosa i Marcina Borchardta w Pomorskiej Fundacji Filmowej.
Po projekcjach odbędzie się spotkanie z prof. UG dr hab. Krzysztofem Kornackim.
BILETY w specjalnej cenie 16 zł dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie, w zakładce REPERTUAR!
Opis filmu „Popiół i diament”
Maciek Chełmicki (Z. Cybulski), młody akowiec otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje Krystynę (E. Krzyżewska), barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem będzie musiał dokonać wyboru. Tej nocy trwa bankiet z okazji zwycięstwa. Poranek okaże się dla bohatera tragiczny w skutkach.
Film Andrzeja Wajdy zapisał się w historii polskiej kultury i światowego kina jako film ikoniczny dla Szkoły Polskiej oraz symbol narodowej kinematografii. Mimo że był adaptacją popieranej przez władze Polski Ludowej powieści Jerzego Andrzejewskiego „Zaraz po wojnie” (1947), nie realizował zamówienia władzy, gdyż przeniósł uwagę i sympatię widzów ze starego komunistycznego działacza na młodego akowca , podkreślając tragizm jego losu. Co więcej, zupełnie porzucił estetykę socrealizmu na rzecz nowej estetyki obrazu, gry aktorskiej, niejednoznacznej oceny moralnej.
Uznany za najlepszy film polski 1958 roku przez redakcję czasopisma „Film”, zdobył szereg nagród za granicą: m.in. FIPRESCI w Wenecji (1959), nagrodę Kanadyjskiej Federacji Stowarzyszeń Filmowych w Vancouver (190), nagrody krytyki filmowej w Niemczech Zachodnich i w Czechosłowacji. Reżyser powrócił do bohaterów filmu po 35 latach w filmie „Pierścionek z orłem w koronie” wg powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zrekonstruował słynną scenę z lampkami spirytusu z udziałem aktorów młodego pokolenia, którym przyglądają się bohaterowie „Pierścionka…”. Film zajął 7 miejsce wśród najciekawszych filmów polskich XX wieku w ankiecie „Polityki” w 1999.
Opis filmu „Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament”
Dokumentalny zapis niecodziennej rozmowy z Andrzejem Wajdą zarejestrowanej równo pół wieku po premierze filmu „Popiół i diament”. Reżyser w pełnej anegdot narracji odsłania kulisy powstania filmu, opowiada o współpracy scenariuszowej z Jerzym Andrzejewskim, pracy na planie, najsłynniejszych scenach i problemach z cenzurą, wspomina aktorów – Zbigniewa Cybulskiego, Bogumiła Kobielę, Adama Pawlikowskiego oraz współpracowników.
W filmie wykorzystano fragmenty filmu „Popiół i diament” w reż. Andrzeja Wajdy, rysunki i szkice reżysera, fotosy Wiesława Zdorta oraz materiały archiwalne TVP.
Film jest pierwszą częścią dokumentalnego cyklu „Arcydzieła Mistrzów” poświęconego najwybitniejszym dziełom polskiej kinematografii i ich twórcom.
Do zobaczenia!