W całej Polsce – poza Gdynią Festiwal odbywał się równolegle również w Warszawie, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach i we Wrocławiu – odnotowano ponad 92.000 widzów, co oznacza wzrost o 52 procent w stosunku do 2018 roku.
W Gdyni od 15 do 24 maja 2019 roku odbyło się ponad 160 projekcji, a towarzyszyły im dodatkowe wydarzenia: rozmowy z 35 gośćmi na 18 spotkaniach, 2 debaty, 4 warsztaty i 2 edukacyjne Akademie Dokumentalne.
Oficjalnie gdyńską edycję otworzyli Wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Ewa Baścik-Paczkowska z Banku Millennium, mecenasa Festiwalu. Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wyższa Szkoły Bankowa w Gdyni to nowi Partnerzy Festiwalu.
O pracy nad „Stroicielem Himalajów”, filmem otwarcia gdyńskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity, opowiadał po pokazie producent dokumentu, Jarek Kotomski. W tym samym czasie w innej sali Gdyńskiego Centrum Filmowego trwał jedyny pokaz filmu „Cud małego księcia”, po którym profesor Tomasz Swoboda rozmawiał z Maciejem Bandurem, tłumaczem „Małego Księcia” na język kaszubski. W środę widzowie w Gdyni mieli tez okazję, by spotkać się z Piotrem Buckim po jedynym pokazie filmu „Coaching: to dopiero początek”. Rozmowę prowadziła Małgosia Muraszko.
Po pokazie filmu „Duch Bauhausu” w czwartek, 16 maja 2019, widzowie spotkali się z dr Hubertem Bilewiczem i dr Aleksandrą Sumorok.
Po pokazie „Diagnosis” można było porozmawiać z reżyserką Ewą Podgórską i producentką Małgorzatą Wabińską.
W piątek, 17 maja 2019, warsztaty z zapamiętywania poprowadził Bartłomiej Boral, wielokrotny rekordzista Polski w zapamiętywaniu, a pretekstem do zajęć był film „Igrzyska pamięci”.
Po pokazie „Serbka” gościem Gdyńskiego Centrum Filmowego był chorwacki reżyser Nebojša Slijepčević.
Czy uczciwa ekonomia jest dziś możliwa? Zastanawiali się nad tym uczestnicy debaty, która towarzyszyła w sobotę, 18 maja 2019, jedynemu gdyńskiemu pokazowi filmu „Kwity z Panamy” w reżyserii Alexa Wintera, poświęconemu największej ujawnionej dotąd aferze z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych przez wielkich tego świata. Współorganizatorem debaty był Partner Festiwalu, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni. W dyskusji wzięli udział jej profesorowie, dr hab. Marcin Kalinowski i dr hab. Artur Kozłowski, a także Bartosz Kocejko – redaktor i dziennikarz OKO.press. Debatę prowadził adwokat Marek Aureliusz Karczmarzyk z Pomorskiej Izby Adwokackiej.
Czego nigdy nie zastąpi sztuczna inteligencja? Między innymi na to pytanie widzów odpowiadał Michał Wroczyński. Gdynianin, lekarz, terapeuta, kognitywista i futurolog, szef laboratorium sztucznej inteligencji Samurai Lab, był gościem Festiwalu w sobotę po pokazie filmu „A to mój przyjaciel robot”.
O żywej inteligencji swoich psów mogli się przekonać uczestnicy warsztatów, przygotowanych razem z OTOZ Animals Ciapkowo i D3 Dog Training. Sobotnie zajęcia nawiązywały do filmu „Najlepszy przyjaciel człowieka”.
Również w sobotę widzowie spotkali się z rosyjskim reżyserem Witalijem Manskim, który na Festiwal przyjechał z filmem „Świadkowie Putina”.
– Erasmus dla młodych ludzi to szansa na nowe przyjaźnie i lepsze rozumienie innych ludzi, w całej ich różnorodności – mówili w niedzielę, 19 maja 2019, uczestnicy debaty „Dlaczego warto być obywatelem Europy?” po pokazie filmu „Erasmus – obywatele Europy”: Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Ewa Kiszka – kierownik Działu do spraw Umiędzynarodowienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Adam Mikołajczyk – dyrektor Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, specjalista w zarządzenia funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej oraz reprezentantka studentów, Alicja Jagodzińska z Erasmus Student Network Polska. Rozmowę prowadziła dziennikarka Agnieszka Michajłow. Debatę współorganizował Partner Festiwalu, Samorząd Województwa Pomorskiego.
Po niedzielnym pokazie filmu „Kraina miodu” widzowie spotkali się z pszczelarzem, Mieczysławem Białobrzeskim. W Gdyni była również szwedzka reżyserka Anna Eborn, która opowiadała o pracy nad filmem „Transnistria”.
Krytyk filmowy Michał Oleszczyk rozmawiał z widzami po seansie filmu „Krytyczka. Sztuka Pauline Kael”. Po jedynym pokazie filmu „Ostatnia góra” Dariusza Załuskiego lider wypraw górskich, Jakub Urbański, mówił o tym, od czego zależy ich sukces.
Uczestnicy rodzinnej Akademii Dokumentalnej, w kameralnym gronie, rozmawiali z Pauliną Pohl o pomaganiu. Warsztaty biegowe dla wytrwałych, w porannej mgle obok Gdyńskiego Centrum Filmowego, poprowadził Piotr Suchenia, w nawiązaniu do filmu „3100: biegnij i medytuj”.
O tym, jak powstała „Symfonia fabryki Ursus”, opowiadali w poniedziałek na festiwaluy Millennium Docs Against Gravity twórcy dokumentu: reżyserka Jaśmina Wójcik, kompozytor Dominik Strycharski i Jakub Wróblewski, który odpowiada za koncepcję wizualną filmu. Spotkanie prowadziła Małgosia Muraszko.
Uczestnicy Festiwalu w Gdyni mieli też okazję, by dowiedzieć się, jak… rozciągnąć czas. Zajęcia, które miały im pomóc „równoważyć różne perspektywy czasowe i lepiej żyć” prowadziła Anna Szapert, po pokazie filmu „Złodzieje czasu”.
Punktem wyjścia do burzliwej dyskusji w ramach specjalnego wydania Filmoterapii z Uniwersytetem SWPS stał się film pt. „Anders, ja i jego 23 inne kobiety”. Gośćmi we wtorek, 21 maja 2019, byli specjaliści z sopockiego wydziału SWPS , psychologowie Anna Hebenstreit-Maruszewska oraz prof. Tomasz Maruszewski. Spotkanie poprowadziła Krystyna Weiher-Sitkieiwcz.
Po filmie „Daleka podróż za jeden uśmiech” z widzami spotkał się podróżnik i działacz na rzecz ekologii Michał Kitkowski. O to, jak podróżować i nie szkodzić światu i innym pytała go publiczność i Przemek Rydzewski. Tego samego dnia odbyła się też dziecięca Akademia Dokumentalna.
Z Natalią Fiedorczuk-Cieślak, pisarką i gdyńską jurorką, widzowie spotkali się w środę, 22 maja 2019, po pokazie filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet”. Tego samego dnia do dyskusji o tym, czy można jeszcze uratować Ziemię, widzów zaprosiły profesor Anna Filipowicz i profesor Ewa Bińczyk. Pretekstem do rozmowy był pokaz ważnego filmu „Antropocen: epoka człowieka”.
Najważniejsze rozstrzygnięcia gdyńskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity przyniósł czwartkowy wieczór, 23 maja 2019. Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” otrzymał film „Cała przyjemność po stronie kobiet”. Laureata wskazali widzowie Festiwalu Millennium Docs Againts Gravity w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie oraz Gdyni. Reżyserka zwycięskiego filmu, Barbara Miller, otrzymała statuetkę oraz 1 000 euro. W jej imieniu nagrodę odebrała Gabriela Sitek z Against Gravity.
– Za film, którego bohaterowie z niezwykłą harmonią przeprowadzają widza przez konflikt o charakterze uniwersalnym. Za nieprzeciętną spójność i artystyczny rozmach. Za skonfrontowanie nas z najważniejszymi w życiu relacjami – z naturą, rodziną i drugim człowiekiem. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni przekazujemy w ręce twórców filmu „Kraina Miodu”: Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej – ogłosili podczas czwartkowej gali gdyńscy jurorzy: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Jerzy Rados oraz Olo Walicki. Wyróżnienie przypadło filmowi „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ”.
Widzom Festiwalu oraz wszystkim zaangażowanym w jego organizację dziękowały Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz Dorota Lewandowska-Baran z Banku Millennium.
Festiwalowe projekcje wypełniły jeszcze cały piątkowy program Gdyńskiego Centrum Filmowego, 24 maja 2019. Ostatniego dnia Festiwalu z widzami spotkał się reżyser Jacek Wasilewski po pokazie swojego filmu „Matka Boska. Polaków portret własny”.
Obsługa fotograficzna Festiwalu: Anna Rezulak, Anna Bobrowska / KFP