Wydarzenia
Patagonia. Fotografie. Nowa wystawa w Galerii GCF
Patagonia. Fotografie. Nowa wystawa w Galerii GCF

Zapraszamy na wystawę malowniczych fotografii majestatycznej, dzikiej Patagonii autorstwa Krzysztofa Kasprzyka. Poznawał on i fotografował ten zakątek świata podczas czterech podróży, z których najdłuższa trwała pół roku.

Wystawę można oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego od 7 do 20 czerwca 2022 roku.

Wernisaż zaplanowano na 10 czerwca o godz. 20.00

Z kolei 17 czerwca o godzinie 19.00 zapraszamy na promocję książki autora.

 

A tak o Patagonii opowiada Krzysztof Kasprzyk:

„W Patagonii pierwszy raz byłem w roku 2011, spędzając tam zimowy tydzień. W 2014, w ciągu trzech i pół miesiąca, zwiedziłem całą Patagonię argentyńską i chilijską, przejeżdżając w sumie po jej drogach i bezdrożach (tych zdecydowanie więcej) 11137 km. W 2018 osiadłem na pół roku w El Chalten (czerwiec – listopad), argentyńskim miasteczku, które mnie całkowicie zauroczyło. Ostatni mój pobyt w nim trwał od grudnia 2019 do marca 2020. Pragnąłem poznać patagońskie lato zamykając tym samym roczny cykl.

Odkrywanie Patagonii to zanurzanie się w pierwotności Ziemi, w jej smakach i zapachach. Wsłuchiwanie się w jej tętno, czując jakie jest ono zgodne z naszym. To jedno z nielicznych już miejsc na świecie, gdzie można uchwycić granicę przenikania człowieka, z jego wytworami, w naturę. Jeszcze jest przepięknie dziko, dojmująco rozlegle i pokornie.

W styczniu 2020, gdy kupowałem w recepcji chalteńskiego hotelu bilet na autobus do pobliskiego miasta – El Calafate, szef recepcji powiedział obsługującej mnie dziewczynie: „Sprzedaj mu zniżkowy bilet dla lokalnych, to nasz człowiek”. I wtedy poczułem, że obok Sopotu, odnalazłem swoje kolejne miejsce na Ziemi.”

 

Krzysztof Kasprzyk (ur. 1946) – mieszkał w Sopocie w latach 1950–1971. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (Geografia) i Warszawskiego (Dziennikarstwo). Przez 12 lat działał w studenckim ruchu kulturalnym (Klub „Żak” w Gdańsku i „Riwiera-Remont” w Warszawie). W roku 1975 wymyślił i współorganizował w DKF „Kwant” międzynarodowe sympozjum „Film i literatura iberoamerykańska”, za które otrzymał nagrodę Polityki im. S. Allende.

Uczestnik strajku w stoczni gdańskiej (osoba wspomagająca) w sierpniu 1980 roku. W rok później wyjechał do Berlina Zachodniego, gdzie po wprowadzeniu stanu wojennego działał w grupie „Solidarność”. W marcu 1984 roku wyjechał na stypendium do Kanady, gdzie mieszka do dziś.

W roku 2001 zaczął coroczne podróże po świecie. Zwiedzał wielokrotnie Europę, Amerykę Południową i Północną, przebywał krótko w Japonii i na Antarktydzie.

Jest autorem pięciu tomików wierszy (Gdańsk, Toronto, Berlin, Rzeszów). Swoje podróże opisuje na blogu.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola