NEWSLETTER

DNI FILMU SŁOWEŃSKIEGO w Kinie Studyjnym GCF

Informacje o filmach

Klasowy wróg

4 grudnia 2019, godzina 13.30


Ze względu na dużą różnice w postrzeganiu życia, relacja pomiędzy uczniami i nowym nauczycielem języka niemieckiego staje się niebezpiecznie napięta. Gdy jedna z uczennic popełnia samobójstwo, koleżanki i koledzy z klasy za jej śmierć obwiniają nauczyciela. Silne emocje powodują, że cała szkoła wraz z rodzicami staje się częścią tego konfliktu, lecz każda z osób ma swoje powody, by na sprawę patrzeć tylko z jednej perspektywy.


Wróg_Klasowy (1).jpg
Już nie będę frajerką

4 grudnia 2019, godzina 16.00


Špela, absolwentka historii sztuki, niedługo skończy trzydzieści lat. Utrzymuje się z prac dorywczych, nigdy nie miała stałego zatrudnienia. W przeciwieństwie do swoich najlepszych przyjaciółek, które kilka lat temu wyjechały za granicę bez zamiaru powrotu, upiera się, by zostać w Lublanie, mimo że większość jej życia towarzyskiego dzieje się na Skypie. Gdy w końcu znajduje się na kanapie swoich rozczarowanych rodziców bez pieniędzy, pracy oraz przyjaciół, zdaje sobie sprawę z tego, że trudniej będzie dorosnąć niż oczekiwała.


Już nie będę frajerką.jpg
Dolina pokoju

4 grudnia 2019, godzina 18.00


Przed seansem spotkanie. Prelekcja: dr Maša Guštin. Po filmie lampka wina


Słowenia, II wojna światowa. Dwoje sierot, Niemka Lotti i Słoweniec Marko, ucieka z miasta bombardowanego przez Stany Zjednoczone. Przypadkowo słyszą o istnieniu zaginionej doliny, gdzie zawsze panuje pokój. Postanawiają ją odnaleźć. Niedaleko nich ze swojego myśliwca, zestrzelonego przez Niemców, ewakuuje się pilot afroamerykańskiego pochodzenia. Sierżant Jim znajduje dzieci, ale nie potrafi pozostawić ich na pastwę losu, mimo że utrudniają mu ucieczkę. Zarówno Niemcy, jak i partyzanci wiedzą, że pilot przeżył. Kto z nich znajdzie go pierwszy?


Dolina miru 2 (1).jpg

Konsekwencje

5 grudnia 2019, godzina 16.00


Ze względu na swoje problematyczne zachowanie osiemnastoletni Andrej zostaje wysłany do ośrodka wychowawczego dla trudnej młodzieży. Tam poznaje Željka, nieformalnego lidera wychowanków. Gdy Ž eljko odkrywa tajemnicę Andreja, zaczyna go wykorzystywać. Poczucie odpowiedzialności i moralność Andreja zostają wystawione na próbę. Ostatecznie musi wybierać pomiędzy Željkiem i jego lekkomyślnym trybem życia a pozostaniem w zgodzie z samym sobą.


Konssekwencje.jpg
Houston, mamy problem!

5 grudnia 2019, godzina 18.00


Zimna wojna, wyścig kosmiczny i lądowanie NASA na powierzchni Księżyca to kluczowe wydarzenia tamtej epoki. Są jednak także bogatym źródłem dla teorii spiskowych. W filmie Houston, mamy problem! Žiga Virc wprowadza do dyskusji nowe materiały, pokazujące różne perspektywy. Ten intrygujący film dokumentalno-fabularny bada mit tajemniczej umowy, wartej miliardy dolarów, za którą kryje się rzekomy jugosłowiański program kosmiczny z początku lat sześćdziesiątych.


Huston.jpg