NEWSLETTER

Marek Kogut. MALARSTWO. Wystawa w Galerii GCF

Marek Kogut. MALARSTWO. Wystawa w Galerii GCF

Okręty i gdyńskie kamienice.

Pochodzi z południa Polski, ale marzył o zamieszkaniu nad morzem. Pragnął też podróżować i zwiedzać świat. Marzenia się spełniły. Artysta amator od lat dzieli się swoją pasją. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę malarstwa Marka Koguta "Kamienice i okręty". Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 10 lutego 2020 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny
Marek Kogut


Maluje od ponad 40 lat. Artysta amator, malarz, rzeźbiarz, kolekcjoner. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniony w Przeglądach Twórczości Ludzi Morza. Jego prace są doceniane za bogatą skalę tematyczną i dojrzałość artystyczną.Zatrudniony w dalekomorskiej flocie rybackiej, pokochał morze, jego potęgę i urodę. Ale ciężka praca w wielomiesięcznych rejsach, w różnych regionach świata to także źródło wielu stresów. Jednak w naturze pana Marka nie leży poddawanie się takim nastrojom. Czas wolny między wachtami wypełniał artystycznymi zajęciami: rzeźbą, malarstwem, pracą w metaloplastyce.Jego twórczość szybko zyskała uznanie wśród kolegów i przełożonych na statkach. Zgromadzone prace prezentowano na wystawach w messie statkowej, w czasie postojów w portach w Vancouver czy Kapsztadzie. Uczestnikami tych wyjątkowych wernisaży były załogi polskich statków rybackich, które właśnie cumowały w tych portach, a także miejscowa Polonia. Prace Marka Koguta trafiały też do prywatnych kolekcji wielu osób z Kanady, RPA czy Norwegii.Również w czasie pobytów na lądzie Marek Kogut intensywnie oddawał się swojemu hobby. Uczestniczył w licznych wystawach. A były to czasy działania „Klubu Morskiego” w Gdyni, Morskiego Ośrodka Kultury Polskich Linii Oceanicznych i Stowarzyszenia Działaczy Kultury Morskiej. Instytucje te regularnie organizowały przeglądy artystycznej twórczości ludzi morza. Na każdej z nich prezentowana była twórczość pana Marka.Jurorzy konkursów doceniali w jego pracach dojrzałość artystyczną, wyczucie barw, prostotę i niekłamane piękno. W 2015 roku obraz „Sygnalista w akcji” zdobył pierwsze wyróżnienie Departamentu Komunikacji Społecznej MON w Konkursie Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego Military Art.Marek Kogut jest nadal aktywnym twórcą, skupiając się na tematyce morskiej, z elementami alegorii.

Na wystawie w Gdyńskim Centrum Filmowym znajdą się prace poświęcone morskim okrętom, a także gdyńskim kamienicom i charakterystycznym budynkom. Wiele z nich prezentuje obiekty historyczne, dziś już nieistniejące, przenosząc odbiorców w klimat miejskich początków Gdyni.

Wystawę w Galerii GCF można oglądać do 22 lutego 2020 rokukogut1.JPG

kogut2.JPG

kogut3.JPG

kogut5.JPG

kogut6.JPG

kogut7.JPG

kogut8.JPG