XII Przegląd Amatorskch Filmów Uczniowskich Albatrosy 2019

XII Przegląd Amatorskch Filmów Uczniowskich Albatrosy 2019

Najlepsze krótkie filmy fabularne i dokumentalne, eksperymenty filmowe i animacje spośród blisko 60 filmów zgłoszony z 25 miast całej Polski zaprezentowano podczas gali XII Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy w Gdyńskim Centrum Filmowym 17 czerwca 2019 roku. Tego dnia rozstrzygnięto również piątą edycję konkursu filmowego Młode Albatrosy.

Jurorami Albatrosów 2019, konkursu organizowanego przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, byli: Jerzy Rados – przewodniczący, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej, reżyser, scenarzysta, fotograf – oraz troje absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Elżbieta Benkowska, Urszula Morga i Sławomir Witek.

Jurorzy – wraz z dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Prezesem Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, Leszkiem Kopciem – wręczyli nagrody zwycięzcom.Wyróżnienia otrzymali:


 • Kamil Sosna z Technikum nr 4 w Bytomiu za film „Life is not a journey”,
 • Barłomiej Deklewa za główną rolę męską w filmie „Próba” w reżyserii Pawła Golonko z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku,
 • Olaf Zażembłowski z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za film „Podszept” – dodatkowa nagroda: zaproszenie na plan zdjęciowy połączony ze zwiedzaniem Studia Filmowego Panika,
 • Antek Michalak z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie za film „Rewolucja przemysłowa”,
 • Alicja Szkudlarek z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu za film „Lot(nisko)”,
 • Katarzyna Mystkowska z Liceum Plastycznego w Supraślu za zdjęcia do filmu „Azyl”,
 • Jan Górecki z LXIV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie za film „Kontaktow”,
 • Monika Chaberka z I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie za film „Ikarus”.


Wszyscy wyróżnieni otrzymali książki i filmy, ufundowane przez M2 Films i Empik, a także płyty z muzyką ze spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni oraz kosmetyki od firmy Ziaja.


Nagrodę Specjalną Jury otrzymała reżyserka filmu „Tymo”, Hanna Tarasiewicz z Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli. Nagrodą jest jednoosobowa akredytacja na 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Albatrosa 2019 za najlepszą krótką formę filmową otrzymała r eżyserka filmu „Dar”, Joanna Trejter z International School of Poznań. N agrodą jest statuetka Albatrosa, 1200 złotych, zegarek ICE Watch.


Albatrosa 2019 za najlepszy krótki film dokumentalny otrzymał reżyser filmu „My chłopaki z ośrodka”, Kacper Woronowicz z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Borowiu. Nagrodą jest statuetka Albatrosa, 1200 złotych, zegarek ICE Watch.


Albatrosa 2019 za najlepszy krótki film fabularny otrzymał reżyser filmu „Próba”, Paweł Golonko z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. N agrodą jest statuetka Albatrosa, 1200 złotych, zegarek ICE Watch, oraz udział w warsztatach z psychologii portretu w realizacji zdjęć filmowych, prowadzonych przez fotografa Rafała Placka.


Po raz piąty Albatrosom towarzyszyły Młode Albatrosy, czyli konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową nr 51 w Gdyni. Zaprezentowano najlepsze filmy tej edycji:


 • Krótki film o życiu, reż. Martyna Szyszko , Gdańsk,
 • Schron, reż. Igor Flisiak , Pszczyna,
 • Perła, reż. Michał Kotwica , Wrocław,
 • Pasja, reż . Leonard Laskowski , Katowice,
 • Temat, reż. Marcin Müller , Gdynia.


Podczas gali dyrektor Szkoły, Danuta Maliszewska i nauczycielka języka polskiego, Iwona Chojnacka, podsumowały piątą edycję Młodych Albatrosów i wręczyły nagrody twórcom zaprezentowanych filmów.


foto. Tomek Kaminski_Albatrosy 2019_17_czerwca_19_106.jpg


foto. Tomek Kaminski_Albatrosy 2019_17_czerwca_19_110.jpg


foto. Tomek Kaminski_Albatrosy 2019_17_czerwca_19_102.jpgFot. Tomek Kamiński