Wydarzenia
44. FPFF
44. FPFF

Sześć filmowych dni w Gdyni!

Wszystko, co najważniejsze w rodzimej kinematografii, co roku we wrześniu prezentuje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W ciągu kilku niezwykle intensywnych dni w Gdyni można zobaczyć nowe filmy, prezentowane w większości premierowo, śledzić rywalizację w dwóch konkursach, uczestniczyć w spotkaniach twórców i miłośników kina, ciesząc się festiwalową atmosferą u schyłku lata nad morzem.

Oficjalna strona Festiwalu TUTAJ

O prestiżowe Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który startuje już 16 września, ubiegać się będzie aż dziewiętnaście pełnometrażowych filmów. W gronie ich twórców są zarówno debiutujący reżyserzy, jak i uznane nazwiska polskiego kina z dużym dorobkiem. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych weźmie udział dwadzieścia siedem fabularnych krótkich metraży, zrealizowanych przez polskie szkoły filmowe oraz licznych producentów filmowych.

Nie tylko Złote Lwy

Program Festiwalu obejmuje też filmowe sekcje pozakonkursowe, w tym Panoramę Kina Polskiego. Znalazło się w niej jedenaście tytułów wybranych spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. Tradycyjnie będzie można także zobaczyć wybrane filmy laureata Platynowych, nagrody za całokształt twórczości. W tym roku otrzyma ją Krzysztof Zanussi. Festiwal przypomni dwa mniej znane tytuły tego twórcy: „Góry o zmierzchu”, „Za ścianą”, oraz słynny „Bilans kwartalny”. Sekcja Polonica obejmuje wybór najciekawszych międzynarodowych koprodukcji, zrealizowanych ze znaczącym udziałem polskich twórców i producentów filmowych.

Festiwal odnotuje też 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, pokazując „Westerplatte” Stanisława Różewicza, „Lotną” Andrzeja Wajdy i „Orła” Leonarda Buczkowskiego. Jak zwykle miłośnicy klasyki kina będą mogli zobaczyć ważne polskie filmy w wersji odnowionej cyfrowo. W sekcji In Memoriam przypomniane zostaną dzieła tych twórców, którzy niedawno odeszli, między innymi filmy: „Frantic”, do którego zdjęcia zrealizował Witold Sobociński, „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego, „Zapis zbrodni” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego czy „Miś” z niezapomnianą komediową rolą Zofii Czerwińskiej.

Dokąd na film

Najważniejszym miejscem Festiwalu niezmiennie od lat jest Teatr Muzyczny w Gdyni wraz z położonym obok Gdyńskim Centrum Filmowym. Tutaj odbywają się uroczyste pokazy filmów z Konkursu Głównego, spotkania z twórcami oraz pokazy i konferencje prasowe. Funkcję głównego Kina Festiwalowego dla szerokiej publiczności w 2019 roku przejmuje Helios, wielosalowe kino działające w CH Riviera. Tam także z widzami spotkają się twórcy filmów z Konkursu Głównego.

Sieć festiwalowych lokalizacji uzupełniają: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Muzeum Marynarki Wojennej, Konsulat Kultury oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, gdzie odbędą się niezwykle popularne pokazy dla najmłodszych widzów w sekcji Gdynia Dzieciom. Jej program przygotowuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Przez sześć dni, od 16 do 21 września, łącznie w piętnastu salach odbędzie się ponad czterysta projekcji filmowych.

A po seansie?

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to także liczne spotkania branżowe, konferencje i prezentacje w ramach Gdynia Industry. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich podejmie temat przyszłości Festiwalu, zapraszając przedstawicieli środowiska filmowego do dyskusji nad kształtem tego wydarzenia. Liczne debaty przygotowują również Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kobiety Filmu, Gildia Reżyserów Polskich, KIPA Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Nie zabraknie warsztatów Filmoteki Szkolnej oraz działań Legalnej Kultury, promujących postawę fair wobec twórców kultury.

Uczestnicy Festiwalu i miłośnicy kina, mieszkańcy Trójmiasta i turyści, chętnie uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących, w tym w promocjach książek poświęconych kinu. W tym roku zaplanowano spotkania poświęcone między innymi „Dziennikom” Tadeusza Sobolewskiego oraz „Polskiej szkoły filmowej” Marka Hendrykowskiego. Przestrzeń plenerową Placu Grunwaldzkiego pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym wypełnią wystawy o tematyce filmowej, koncerty muzyki filmowej oraz atrakcje przygotowane przez Partnerów Festiwalu. To będzie bardzo intensywny filmowy tydzień w Gdyni!

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola