Viktoria Marinov: Fotografie. ALTERED STATES

Viktoria Marinov: Fotografie. ALTERED STATES

Wystawa w Galerii GCF.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Viktorii Marinov pt. "Altered States", która odbędzie się we wtorek, 8 stycznia 2018 roku, o godzinie 18.00 w Galerii GCF. Wstęp wolny


- Otaczający świat staje się momentami zbyt przytłaczający i nachalny. Natłok informacji i treści jest ogromny. Przekaz bezpośredni. Obraz wyraźny i dosłowny. Z wewnętrznej potrzeby oderwania się od konkretu i zatopienia się w czystej formie powstał zamysł wystawy ALTERED STATES - opowiada Artystka.


Na fotografiach widnieją prozaiczne przedmioty i krajobrazy ukazane jako swoje odbicia w wodzie. Ich kształty, perspektywa ustawienia i kolory zostały zdeformowane. Zaczarowane oczyszczającym filtrem tafli wody, zastygają w formie stworzonej przez naturę i uchwyconej w jedynej i niepowtarzalnej chwili naciśnięcia spustu migawki. Ta konkretna forma istnieje tylko przez ten jeden wyjątkowy moment. Jest uzależniona od kilku czynników, m.in. powiewu wiatru, siły fali, kierunku i natężenia światła, ustawienia obiektu i aparatu itd. Można założyć, że prawdopodobieństwo powtórzenia się tych wszystkich uwarunkowań w identycznych proporcjach jest bliskie zeru. Po każdym naciśnięciu spustu migawki powstaje unikalny obraz o abstrakcyjnej formie i swoistym, impresjonistycznym klimacie.


Poza znalezieniem odpowiedniego miejsca i usytuowaniem aparatu bardzo istotna była selekcja zebranego materiału. Spośród kilkunastu ujęć jednego ustawienia wybrane zostało to, które jest najbardziej atrakcyjne wizualnie i budzi najsilniejsze emocje. Fotografie nie były poddawane obróbce poza czysto laboratoryjną ingerencją w kontrast oraz nasycenie koloru i światła. Efekty optyczne zostały osiągnięte naturalnie. Natura ukazała odmienne stany realności.
Viktoria Marinov – reżyserka, operatorka i fotograficzka polsko-bułgarskiego pochodzenia.

 

Urodziła się w Łodzi, w wieku lat dziewiętnastu wyjechała do Bułgarii, gdzie w 2005 roku ukończyła reżyserię oraz operatorstwo w Państwowej Akademii Teatralnej i Filmowej im “Kr. Sarafowa” w Sofii.

 

Jest autorką pełnometrażowych filmów dokumentalnych, m.in. “Rybaków” i “Błyskawicy”. Obecnie pracuje nad kolejnym projektem dokumentalnym "Love Land”.

 

Fotografią zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Ma na swoim koncie dwie indywidualne wystawy w Bułgarii oraz cztery wystawy w Polsce, z czego dwie indywidualne: “OKNA” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (prezentowaną następnie w Łodzi i w Opolu) oraz “Bułgaria – historia i kultura w stu kadrach” w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie, która odbyła się w styczniu 2016 roku jako rezultat projektu realizowanego przy wsparciu Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce. Wystawa ta następnie była prezentowana we Wrocławiu, Bydgoszczy, Łodzi oraz Gdańsku.

 

Jest autorem zdjęć na okładkach kilku książek, m.in. "Ulica – zaułek – bruk” pod redakcją Katarzyny Badowskiej i Agnieszki Janiak-Staszek. Jej fotografie zostały opublikowane w albumie “Kolory Prawosławia. Bułgaria”, wydanym przez Warszawską Metropolię Prawosławną.

 

Jej prace, jako jedynego absolwenta, wiszą na ścianach szkoły filmowej w Sofii oraz są częścią prywatnych kolekcji w Polsce, Bułgarii, Serbii i Stanach Zjednoczonych.

 

www.viktoriamarinov.comaltered_10 copie.jpgaltered_50 copie.jpg


altered_14 copie.jpg