Wydarzenia
KINOferie w Gdyńskim Centrum Filmowym
KINOferie w Gdyńskim Centrum Filmowym

Filmowe atrakcje zimą dla młodszych i starszych.

W poniedziałki filmowe hity ze zwierzętami w roli głównej: „Marsz Pingwinów 2. Przygoda na krańcu świata” i „Kedi. Sekretne życie kotów”. We wtorki i środy: f ilmy i dyskusje w ramach Akademii Dokumentalnej dla różnych grup wiekowych oraz spektakl teatralny „Księżniczka na ziarnku grochu”. W czwartki coś dla najmłodszych widzów, czyli „Baśnie i bajki polskie” oraz „Rodzina Treflików”, a po filmach warsztaty. W piątki – filmowa Mała Akademia BBC Earth.

Tak w skrócie wygląda program KINOferie w Gdyńskim Centrum Filmowym, od 29 stycznia do 9 lutego 2018 roku (od poniedziałku do piątku). Wszystkie pokazy filmowe będą się rozpoczynać o godzinie 10.00. Dla grup odwiedzających Kino Studyjne GCF przygotowano też warsztaty i inne atrakcje. Ceny biletów: 11 złotych grupowy, 14 złotych rodzinny.

Poniedziałek, 29 stycznia, godz. 10.00

„Marsz Pingwinów 2. Przygoda na krańcu świata”

Gatunek: dokumentalny / familijny / przygodowy; lektor, 82 min, film bez ograniczeń wiekowych

Wyjątkowy film nagrodzonego Oscarem za „Marsz pingwinów” Luca Jacqueta. Najnowsze dzieło utalentowanego reżysera wypełnione jest unikalnymi ujęciami świata arktycznej przyrody, zrealizowanymi przy pomocy najnowocześniejszej technologii: kamer filmujących w jakości 4K, łodzi podwodnych i dronów. Wypełniona przygodami podróż stada pingwinów pośród zapierających dech krajobrazów jeszcze nigdy nie była tak fascynująca i bliska na wyciągnięcie ręki!

Pokryta lodem Antarktyka tętni życiem. Młody pingwin przygotowuje się na swoją pierwszą w życiu wielką wędrówkę. Tajemniczy instynkt prowadzi te niezwykłe ptaki w nieznaną podróż, która potrwa dziesiątki dni. Pod czujną opieką swojego 45-letniego opiekuna ze stada rozpoczyna się największa przygoda życia niedoświadczonego pingwina. Kamery będą bacznie śledzić uważnie jego zmagania, wątpliwości oraz wielkie wyzwania, jakie czekają go podczas wędrówki.


Wtorek, 30 stycznia, godz. 10.00

Akademia Dokumentalna: „Mój świat”

Gatunek: dokument, lektor, 53 min, film dla dzieci 7+

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Jego misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie. Do programu Akademii wybrano filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.

Jedni kochają przyrodę, inni mają nietypowe hobby, jeszcze inni reprezentują nieznaną kulturę. Jednym słowem – ludzie są różni. Dlaczego warto pielęgnować swoje pasje? Dlaczego pewność siebie jest ważna? Czy nasze zainteresowania mogą być inspiracją dla innych? Jednym słowem, poznajcie świat odważnych dzieciaków! Po seansie zaplanowano dyskusję prowadzoną przez edukatorkę Akademii Dokumentalnej, Paulinę Pohl.

Blok filmowy:

Odkurzacze są super!, reż. K. Mahalic, USA

Było sobie drzewo, reż. M. Van Der Werf, Holandia

Chłopiec orzeł, reż. G. E. Mortensen, Norwegia

Odkurzacze są super!

The Vacuum Kid

reż. K. Mahalic, USA 2011, 11 min

Kyle, 12-latek z Michigan, ma nietypowe hobby – kolekcjonuje odkurzacze. Ma ich już ponad 160! Jego pasja sprawia, że staje się sławny. Bycie lokalnym celebrytą nie jest łatwe. Dokumentalna komedia amerykańska dla dzieci.

Było sobie drzewo

Once Upon a Tree

reż. M. Van der werf, Holandia 2013, 15 min

11-letnia Filine obserwuje całymi dniami dąb i toczące się w jego otoczeniu życie. Pewnego dnia ktoś wycina rosnące w pobliskim lesie drzewa. Czy podobny los spotka liściastego „przyjaciela” dziewczynki? Piękny film o przyrodzie, naturalnych procesach zachodzących wewnątrz i wokół drzewa, a także emocjonalnym świecie Filine – jej marzeniach i lękach.

Chłopiec orzeł

Eagle Boy

reż. G. E. Mortensen, Norwegia 2012, 27 min

Sage to 8-letni chłopiec, który całe życie spędził w rezerwacie dla Indian. Bawi się z dziećmi, łowi ryby w jeziorze. Nagle musi przeprowadzić się do Północnej Norwegii – co go tam czeka? Jest zupełnie inny, ale jest prawdziwym Indianinem!

Środa, 31 stycznia, godz. 10.00

Akademia Dokumentalna: „Nie poddam się”


Gatunek: dokument, lektor, 66 min, filmy dla dzieci 9+

Każdy wie, że „sport to zdrowie”, ale czy tylko? Uprawianie sportu jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie, ale też ze względu na aspekt wychowawczy – hartuje charakter i uczy determinacji. Łatwo jest być sportowcem do pierwszej porażki.

Czy każdy potrafi przezwyciężyć własną słabość i iść dalej? Czy sukces zawsze łączy się
z poświęceniem? Po seansie zaplanowano dyskusję prowadzoną przez edukatorkę Akademii Dokumentalnej, Paulinę Pohl.

Blok filmowy:

Optymista, reż. K. Pluta, Polska

52 procent, reż. R. Skalski, Polska

Optymista

Optymist

reż. K. Pluta, Polska 2012, 44 min

Ośmioletni Mateusz rozpoczyna kurs żeglarski w szkółce dla najmłodszych. Wychodząc w morze
na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim – z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin?

52 procent

reż. R. Skalski, Polska 2006, 19 min

Ałła bardzo chce zostać baletnicą. Po raz kolejny próbuje dostać się do słynnej Rosyjskiej Akademii. Egzaminy wstępne są dla niej wyjątkowo ciężkie. Ałła musi dodatkowo ćwiczyć, by wydłużyć sobie nogi, gdyż jej proporcje nie są właściwe. 52% to idealny stosunek długości nóg do wzrostu.

Czwartek, 1 lutego, godz. 10.00

Filmy animowane z cyklu: „Bajki i baśnie polskie”

65 min + warsztaty, bajki bez ograniczeń wiekowych

Cykl będący ekranizacją najbardziej popularnych tradycyjnych baśni i bajek polskich, znanych i lubianych przez całe pokolenia. Każdy znajdzie tu dla siebie coś, co rozśmieszy, nauczy, skłoni do refleksji. Bajecznie kolorowe animacje, pełne przygód i humoru, za to całkowicie pozbawione brutalności i przemocy.

Po projekcji zaplanowano krótką lekcję historii, podczas której dzieci zobaczą, jak działają – doskonale znane ich rodzicom – rzutniki „Ania”, „Bajka”, „Jacek” i inne. W ciemnej kinowej sali będzie można wspólnie obejrzeć i poczytać popularne przed laty bajki, wyświetlane na tradycyjnych kliszach i slajdach.

Blok filmowy:

O niezwykłej przyjaźni, reż. Robert Turło

Kopciuch, reż. Paweł Czarzasty

O wężowej wdzięczności, reż. Robert Turło

O psach i kotach, reż. Joanna Jasińska Koronkiewicz

Warszawska Syrenka, reż. Paweł Czarzasty

Piątek, 2 lutego, godz. 10.00

Mała Akademia BBC Earth: „Mali Giganci”

Gatunek: dokument / przygoda / familijny; lektor, 43 min, film dla dzieci 5+

Mała Akademia BBC Earth to cykl edukacyjnych filmów przyrodniczych BBC Earth, zrealizowanych z hollywoodzkim rozmachem, skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Tematyka wiąże się bezpośrednio z treścią nowej podstawy programowej takich przedmiotów, jak: biologia, geografia, historia i etyka. To projekt, który ma za zadanie uwrażliwić młodego widza na piękno natury.

Dla grup biorących udział w projekcji dystrybutor udostępnia scenariusze lekcji i zajęć tematycznych, mogących posłużyć wychowawcom do analizy obejrzanych treści pod kątem geografii, biologii i przyrody.

Film „Mali giganci” przenosi widzów w zadziwiający świat miniaturowych bohaterów, którymi
są pręgowiec amerykański i pasikoniszka. Ten fascynujący dokument ukazuje, jak wielką odwagą
i „supermocami” muszą wykazać się te małe stworzenia, by wygrać w walce o przetrwanie. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych efektów film pozwala widzom zobaczyć i poczuć, jak wygląda życie, kiedy ma się niecałe 30 cm wzrostu.


Poniedziałek, 5 lutego, godz. 10.00

„Kedi. Sekretne życie kotów”

Gatunek: dokument, 79 min, film dla dzieci 10+

Fenomenalny dokument o życiu stambulskich kotów, który podbił już serca publiczności na całym świecie! Ten niezwykły koci film podbił również serca krytyków i stał się prawdziwym przebojem amerykańskich kin, będąc trzecim najlepiej zarabiającym nieanglojęzycznym dokumentem wszech czasów.

Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty, mając w nim swoje wyjątkowe, zaszczytne miejsce,
są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości.

Bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu – ukrytym skarbem miasta, niestrudzonymi towarzyszami i nieoczywistym lustrem, w którym każdy może się przejrzeć. Wystarczy spojrzeć na świat z ich perspektywy. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe indywidualności, które są przewodnikami widzów po Stambule.

Wtorek, 6 lutego, godz. 10.00

Akademia Dokumentalna: „Nie tacy sami”

Gatunek: dokument, lektor, 54 min, filmy dla dzieci 7+

Blok filmów dokumentalnych obejmuje trzy holenderskie filmy poruszające temat niepełnosprawności i inności. Czy świat „innych” oglądany z bliska jest rzeczywiście inny? Po seansie zaplanowano dyskusję prowadzoną przez edukatorkę Akademii Dokumentalnej, Paulinę Pohl.

Usłysz to!, reż. S. El Khaldi, Holandia

Przez uszy Ellen, reż. S. Gubbels, Holandia

Latająca Anne, reż. C. Van Campen, Holandia

Usłysz to!

Hear this!

reż. S. El khaldi, Holandia 2013, 16 min

Rodzice Tristana nie słyszą i ma to dobre strony. Kiedy chłopak ma dosyć hałasu odkurzacza, po prostu wyciąga wtyczkę. Przecież mama nie usłyszy i nie zauważy, że jest wyłączony. Ale są też minusy – Tristan chciałby, żeby jego ojciec, mistrz piłkarski, trenował też jego drużynę szkolną. Ale czy może ją prowadzić niesłyszący trener?

Przez uszy Ellen

Through Ellen’s Ears

reż. Saskia gubbels, Holandia 2011, 17 min

Ellen, tak jak jej koledzy ze szkoły, nie słyszy. Chciałaby jednak pójść do zwyczajnego gimnazjum
dla słyszących dzieci – przecież to w większości słyszące osoby otaczać ją będą w dorosłym życiu.
Już teraz chciałaby zrozumieć i poznać ich świat. Zwykła szkoła to jednak duże wyzwanie. Czy uda jej się przekonać otoczenie, że mu podoła?

Latająca Anne

Flying Anne

reż. Catherine van campen, Holandia 2010, 21 min

Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki: pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby. Film zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

Środa, 7 lutego, godz. 9.00, 11.00, 18.00

Spektakl Centrum Kultury w Gdyni: „Księżniczka na ziarnku grochu”

50 min, Preferencje wiekowe: 4+

Czy pamiętacie bajkę o księżniczce, której prawdziwość zostaje poddana próbie za pomocą podłożonego – pod sterty miękkich poduszek i kołder – ziarnka grochu? Niezwykle zabawna, a przy tym nieco ironiczna historia księżniczki Pirlipatki i księcia, który nie potrafi sobie znaleźć żony. Klasyka według mistrza Andersena w dowcipnej przeróbce Jana Brzechwy.

Autor: Jan Brzechwa; Reżyseria: Tomasz Podsiadły; Scenografia i kostiumy: Joanna Maciejewska; Asystentka reżysera: Sylwia Ogryzek; Obsada: Król – Małgorzata Choroszewska; Królowa – Anna Górna; Książę – Michał Tylicki; Błazen – Sylwia Ogryzek; Księżniczka Pirlipatka/Księżniczki: Srebrna Chmurka, Marcepanu, Pięciu Sosen, Wędrowniczka, Hulajnóżka – Sylwia Drzycimska.

Spektakl odbywa się w Centrum Kultury w Gdyni, przy ul. Łowickiej 51, zakup biletów: www.ckgdynia.pl ; tel. 58 622 63 30

Czwartek, 8 lutego, godz. 10.00

Filmy animowane z cyklu: „Rodzina Treflików”

60 min, bajki dla dzieci 4+

To nowy, fantastyczny, polski serial, zrealizowany w technice animacji lalkowej przez Studio TREFL S.A. z Gdyni. Bajka opowiada zabawne historie, niczym z familijnej komedii sytuacyjnej, przekazując dzieciom wiedzę o świecie i postawach życiowych. Promuje przyjacielskie i otwarte podejście do innych, rozbudza ciekawość najmłodszych wobec otaczającego świata i odkrywa drzemiące za każdym rogiem nowe możliwości. Serial wyróżnia się na tle innych animacji tym, że jest to musical.

Po projekcjach bajek odbędzie się spotkanie, podczas którego w formie prezentacji publiczność będzie mogła zobaczyć, jak wygląda studio animacji filmowej w którym powstaje serial Rodzina Treflików. Widzów też odwiedzi Trelik – główny bohater bajki.

Piątek, 9 lutego, godz. 10.00

Mała Akademia BBC Earth: „Dzika Afryka”

Gatunek: dokument / przygoda / familijny; lektor, 43 min, film dla dzieci 5+

Mała Akademia BBC Earth to cykl edukacyjnych filmów przyrodniczych BBC Earth, zrealizowanych z hollywoodzkim rozmachem, skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Tematyka wiąże się bezpośrednio z treścią nowej podstawy programowej takich przedmiotów, jak: biologia, geografia, historia i etyka. To projekt, który ma za zadanie uwrażliwić młodego widza na piękno natury.

Dla grup biorących udział w projekcji dystrybutor udostępnia scenariusze lekcji i zajęć tematycznych, mogących posłużyć wychowawcom do analizy obejrzanych treści pod kątem geografii, biologii i przyrody.

Film „Dzika Afryka” to dokumentalna podróż przez magiczne królestwo dzikiego kontynentu, która pozwala zanurzyć się w świecie wspaniałych miejsc i niesamowitych zwierząt oraz odkryć ich fascynujące sekrety. Mali widzowie dowiedzą się między innymi, jak jeziora wulkaniczne wpływają
na to, że tysiące flamingów zmienia swój kolor na czerwony, dlaczego upał lejący się na suche wydmy pustyni Namib zmusza jaszczurki do tańca i dlaczego na równiku pada śnieg.

Dodatkowe możliwości dla grup zorganizowanych:

· zwiedzanie Gdyńskiego Centrum Filmowego (w cenie biletu, po wcześniejszym umówieniu grupy)

· organizacja warsztatów fotograficznych, filmowych lub z dubbingu (dodatkowo płatne)

· niespodzianki i upominki dla dzieci

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola