Warsztaty Filmoteki Szkolnej dla młodzieży

Warsztaty Filmoteki Szkolnej dla młodzieży

Podstawy techniki filmowej - zajęcia pod okiem praktyków.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Gdyńska Szkoła Filmowa zapraszają uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych na jednodniowe bezpłatne warsztaty w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Jego celem jest jest szerzenie edukacji filmowej i kulturalnej wśród dzieci i młodzieży.


Warsztaty mają za zadanie pogłębienie wiedzy z zakresu korzystania z języka filmowego przy własnych produkcjach, zarówno szkolnych jak i prywatnych. Wykładowcy – czynni zawodowo filmowcy – uczą w sposób przystępny podstaw języka filmowego, obsługi profesjonalnego sprzętu oraz zdradzają w jaki sposób można zastąpić profesjonalny sprzęt w warunkach domowych. 


Oficjalna strona Filmoteki Szkolnej: http://filmotekaszkolna.pl/


Uczestnicy zajęć poznają podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączą w sobie formę wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetleniowego.


Każdy warsztat rozpoczyna się wstępem teoretycznym i analitycznym przygotowującym uczestników do konkretnej pracy ze sprzętem. Dzięki przekazywanym podstawom sztuki filmowej młodzież dowie się, w jaki sposób może wykorzystać urządzenia, żeby osiągnąć pożądany efekt. 


Podczas pracy z kamerą uczestnicy nagrywają własny materiał, który następnie, z pomocą i wsparciem wykładowcy zmontują w proste filmy, w nowoczesnych salach montażowych Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która ma swoją siedzibę w Gdyńskim Centrum Filmowym. 


Filmy tworzone przez uczestników to sekwencje od 4 do 6 scen na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i omówionego wspólnie scenariusza. Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymują płyty DVD ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Uczniom wręczany jest także certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej.


Program warsztatów:


Godz. 09:00 - 9:30: Wykład teoretyczny (podstawy pracy na planie filmowym, praca z kamerą, podstawy kadrowania, kompozycji, nauka o świetle)


Godz. 09:30 - 11:30: Warsztat z języka filmowego (podstawy reżyserii filmowej, praca z aktorem,
praca z kamerą i oświetleniem, praktyczna nauka kadrowania), prowadzony w studiu filmowym
w Gdyńskiej Szkole Filmowej


Godz. 11:30 - 12:30: Pomysł, tworzenie i praca nad scenariuszem

Godz. 12:30 - 14:30: Casting, obsada, nagranie materiału filmowego

Godz. 14:30 - 15:15: Przerwa

Godz. 15:15 - 19:00: Podstawy montażu filmowego. Krótki wstęp teoretyczny, analiza przykładów, montaż oraz analiza zrealizowanego materiału

Po jednodniowym warsztacie uczestnicy posiadają podstawowy zasób wiedzy o języku filmu, zasadach kompozycji i kadrowania, podstawy tworzenia prostych scenariuszy, oraz potrafią samodzielnie nagrać materiał, reżyserować proste sceny i zmontować krótką formę filmową. 


Bardzo istotnym elementem warsztatu jest końcowa analiza (zawierająca zarówno uwagi wykładowcy jak i pomysły, komentarze uczestników), wskazująca słabe i mocne strony „produkcji”. Takie zakończenie zajęć jest doskonałym początkiem do dalszej kreatywnej i twórczej drogi uczestników warsztatów Filmoteki Szkolnej.


Warsztaty odbywają się w grupach 15 osobowych.

Czekamy na zgłoszenia grup składających się z 7 uczniów oraz opiekuna.TERMINY WARSZTATÓW W II SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017:


11 marca, 12 marca, 18 marca, 19 marca, 25 marca, 1 kwietnia, 2 kwietnia, 22 kwietnia, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 6 maja, 14 maja, 20 maja, 21 maja, 27 maja, 28 maja, 11 czerwca 2017 roku. Lista grup warsztatowych została już zamknięta. 
KOORDYNATOR PROJEKTU:


Olaf Eysmont, tel. 695 363 353, e-mail: warsztaty@gsf.pl


Projekt realizowany jest przez Gdyńską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


GSF_logo_alternative.jpg         PisfPol_beztla.jpg         FN.png

         

       Filmoteka Szkolna - logo.jpg
P1040950.JPG

P1040924.JPG

Fot. Robert Jaczewski, Filmoteka Narodowa