Festiwal Filmowy w Gdyni

Festiwal Filmowy w Gdyni
Największe wydarzenie filmowe w Polsce. Co roku kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni rokrocznie polscy twórcy rywalizują w Konkursie Głównym O Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego oraz o nagrody w kilkunastu kategoriach filmowych. Przyznawane są również Platynowe Lwy za całokształt twórczości artystycznej.


Absolwenci i studenci szkół filmowych zabiegają o uznanie jurorów i widzów w Konkursie Młodego Kina. W ramach jubileuszowej 40. edycji Festiwalu w 2015 roku po raz pierwszy przeprowadzono konkurs Inne Spojrzenie, czyli sekcję filmów eksperymentalnych i międzygatunkowych, oraz Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych. Ponadto w ramach Festiwalu odbywają się pokazy specjalne i plenerowe, warsztaty, koncerty i spotkania z twórcami.


W Festiwalu uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy widzów. Odwiedzają go polscy i zagraniczni goście: twórcy filmowi, aktorzy, producenci, osoby odpowiadające za programy międzynarodowych festiwali filmowych. Od 2015 roku wybrane projekcje, konferencje prasowe i spotkania z twórcami odbywają się w salach kinowych oraz Forum Studenckim Gdyńskiego Centrum Filmowego.


Serwis Festiwalu Filmowego w Gdyni: http://festiwalgdynia.pl/