SPOTKANIA Z REPORTERAMI – ŚWIAT ODDYCHA SKRZELAMI – KAMILA KIELAR (FESTIWAL WRAŻLIWY)
SPOTKANIA Z REPORTERAMI – ŚWIAT ODDYCHA SKRZELAMI – KAMILA KIELAR (FESTIWAL WRAŻLIWY)

Pokaz zdjęć i fascynująca opowieść, będąca skutkiem niezwykłej wyprawy na daleką północ, w poszukiwaniu białych „niedźwiedzi-duchów”.

Kwestia ryb wydaje się kwestią wydumaną, jakby już naprawdę nie było innych problemów. Jakby nie ginęły ostatnie osobniki nosorożców, jakby urocze rysie z kitkami na uszach nie były zagrożone. Szkopuł w tym, że innych problemów wkrótce może nie być.

Liczebność łososia spada dramatycznie, w ostatnich 30 latach czterokrotnie zwiększono jego wydobycie. Do tego dochodzą zmiany klimatu, farmy rybne i intensywna wycinka, wszystko to bezpośrednio wpływa na ryby i ich liczebność. Na powrót łososia do rzek czeka dziś 200 gatunków: innych ryb, niedźwiedzi, wilków, ptaków, wielkich ssaków morskich – a nawet drzew. To cała sieć powiązań między gatunkami i między nami, bo przełowienie i gospodarka rybna dotyczy nas wszystkich, w diecie prawie miliarda ludzi ryby i owoce morza są najważniejszym źródłem białka.

Megafonem tego regionu są niedźwiedzie-duchy, najrzadszy typ niedźwiedzia na świecie. Ta specyficzna mutacja, która miała szanse się wybić i utrzymać w tym izolowanym regionie, sprawia, że co dziesiąty niedźwiedź czarny jest biały i nie jest to albinizm. One również – jako że są na końcu łańcucha pokarmowego – dotkliwie odczuwają skutki przełowienia i masowego wymierania łososi. Zmuszone są zmieniać swoje nawyki, dietę, tereny na których żyją, zmniejsza się liczebność. Mówimy wiec głosem niedźwiedzi, bo ryby głosu nie mają.

Kamila Kielar

Od kilkunastu lat smakuje północ. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie. W 2017 samotnie przeszła 4700km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni.

Podczas wypraw zbiera materiał reporterski na temat stanu przyrody, wzajemnych powiązań przyrodniczych oraz wpływu człowieka. Zajmuje się również etyką outdooru. Wielokrotnie publikowała w polskiej i zagranicznej prasie.

Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.

Trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Laureatka outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie.

Bilety na spotkanie: 30 PLN – TWÓJ UDZIAŁ POMAGA! Dochód z wydarzeń festiwalowych przeznaczony jest na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom – podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięcym hospicjom domowym. Kamila także prowadzi dla Was to spotkanie charytatywnie J

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola