KIEŚLOWSKI. MISTRZOWIE KINA
KIEŚLOWSKI. MISTRZOWIE KINA

W ramach projektu zaprezentujemy filmy fabularne i dokumentalne zaliczane do dzieł, które wywarły istotny wpływ na polską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem odbędzie się prelekcja prezentująca dorobek reżysera, a także przedstawiony zostanie kontekst historyczny. Po filmie będzie miała miejsce rozmowa z widzami poświęcona szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym. Przygotowane zostaną również materiały prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie, tzw. karta pracy z pytaniami, które mogą zostać wykorzystane przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła, a także bibliografia dla nauczycieli i tych uczniów, którzy będą zainteresowani podjęciem samodzielnej pracy badawczej lub twórczej.

,,PRZYPADEK’’ (117 min.)

Film w wersji z 1981 roku z przywróconymi fragmentami usuniętymi przez cenzurę.
Przypadek czy przeznaczenie? Kieślowski o siłach, które kierują ludzkim losem. Od tego, czy 20-letni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. W I wariancie w ostatniej chwili wskakuje do wagonu, gdzie pozna ideowego komunistę, a w efekcie zaangażuje się w działalność partyjnej młodzieżówki. II wariant: nie udaje mu się złapać pociągu, a za szarpaninę z SOK-istą zostanie skierowany do pracy przymusowej, gdzie pozna opozycjonistów i włączy się do pracy konspiracyjnej. W III wariancie Witek spóźnia się na pociąg, ale nie zostanie zatrzymany – wróci na studia, założy rodzinę, zrobi karierę naukową i nie zaangażuje się politycznie.
Uniwersalne przesłanie – przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności – a jednocześnie głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów. Jeden z „półkowników” lat 80. ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. (źródło: Studio Filmowe TOR)

,,Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA’’ (16 min.)

Portret fabrycznego strażnika, fanatyka dyscypliny, którego pasją jest sprawowanie wszelkiego rodzaju kontroli: wędkarzy dokonujących połowy bez zezwolenia, młodzieży w parkach.

bohater, Marian Osuch, opowiada przed kamerą o swoich zainteresowaniach i wyznawanym przez siebie kodeksie moralnym. Z jego opowieści wyłania się niezwykle negatywny obraz człowieka o skrajnych, niemalże faszystowskich poglądach.(źródło: Filmoteka Polska)

Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski , Uniwersytet Gdański

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Informacje i rezerwacje miejsc : tel. 58 621 15 09 e-mail: edukacja@gcf.org.pl

Cena biletu: 5 zł / opiekunowie grup: wstęp bezpłatny.

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola