NEWSLETTER

WYDARZENIE ODWOŁANE

WYDARZENIE ODWOŁANE
Już w niedzielę, 8 listopada 2020 roku, obchodzony będzie Europejski Dzień Kina Artystycznego. Gdyńskie Centrum Filmowe, wraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, zaprasza na przedpremierowy pokaz "Sługów" ("Servants") w reż. Ivana Ostrochovský'ego.


Bilety wkrótce w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego oraz on line.


Słudzy


Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.


Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji, opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi.


Zachwycające czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki (Rebeca Lenkiewicz) każą szukać powinowactw pomiędzy Sługami, a Idą. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy.
Ivan OstrochovskýUrodzony w 1972 roku, pochodzący ze Žiliny słowacki reżyser i producent, absolwent VŠMU. Zaczynał jako dokumentalista, współtwórca Aksamitnych terrorystów, portretu kilkorga śmiałków samotnie walczących z władzą w czasach czechosłowackiej normalizacji. Film zdobył nagrodę FEDORA na festiwalu w Karlowych Warach w 2013 roku. Pierwszą fabułą Ostrochovský’ego była Koza, która swoją premierę miała na Berlinale i zdobyła nagrody m.in. na festiwalach w Wilnie, Mar del Plata, Wiesbaden i Puli. Twórca Sług jest współwłaścicielem firmy producenckiej Punkchart Films, która ma na koncie kilkanaście fabuł i dokumentów.Wybrana filmografia


2009 Ilja (doc short)


2012 Celluloid Country, serial dokumentalny


2013 Aksamitni terroryści / Zamatoví teroristi / Velvet Terrorists (doc)


2015 Koza / Goat


2020 Słudzy / Služobníci / ServantsŹródło: Nowe Horyzonty