NEWSLETTER

Mistrzowie Kina. DEFILADA. Filmowy cykl edukacyjny dla młodzieży

Mistrzowie Kina. DEFILADA. Filmowy cykl edukacyjny dla młodzieży

Seans i spotkanie z reżyserem.

Trwa trzecia edycja projektu Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku. W poniedziałek, 3 lutego 2020 roku, o godzinie 10.00, będzie można zobaczyć słynny dokument Andrzeja Fidyka „Defilada”. Po seanse spotkanie z reżyserem.


Prezentowane w ramach cyklu Mistrzowie Kina filmy zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem zaplanowano prelekcję poświęconą dorobkowi reżysera, uwzględniającą najważniejsze założenia danego nurtu filmowego oraz kontekst historyczny. Po filmie znajdzie się czas na rozmowę z widzami poświęconą szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.


Z myślą o uczestnikach pokazów powstają również materiały dydaktyczne prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie. Mają one formę tzw. karty pracy z pytaniami, która może być wykorzystana przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Materiały obejmują też bibliografię dla nauczycieli i tych uczniów, którzy chcą podjąć samodzielną pracę badawczą lub twórczą.


Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski , Uniwersytet Gdański


Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe


Informacje i rezerwacje miejsc : tel. (58) 712 46 12 e-mail: edukacja@gcf.org.pl.


Cena biletu: 5 zł / opiekunowie grup: wstęp bezpłatny.


Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.
Defilada

Koreańska Republika Ludowo - Demokratyczna w momencie obchodów 40 rocznicy jej istnienia widziana oczami kamery jednego z najważniejszych dokumentalistów polskich, Andrzeja Fidyka. Uroczystości zbiegły się w czasie z olimpiadą w Seulu. Władze komunistyczne postawiły sobie za cel zorganizowanie święta narodowego tak, by siłą wyrazu i rozmachem przyćmiło światowe święto sportu. Z jakim rezultatem?


Autor dokumentuje przebieg uroczystości: niezliczoną masę ludzi ubóstwiających swojego wodza, filmuje to, co chcieli pokazać Koreańczycy. Nie zamieszcza własnych komentarzy. Pozwala by obraz mówił sam za siebie.


Film został doceniony przez widzów i krytyków, o czym świadczą liczne nagrody: Prix Italia 1989, Lipsk - Grad Prix 1989, Srebrny Lajkonik 1989, Mannheim - Złoty Dukat 1989, Złoty Ekran 1989.


(źródło: TVP)