NEWSLETTER

Spotkania z modernizmem. ARCHI-PRELEKCJA w Galerii GCF

Spotkania z modernizmem. ARCHI-PRELEKCJA w Galerii GCF

W ramach cyklu pod egidą Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Miasto Gdynia zaprasza na najbliższą edycję "Spotkań z modernizmem". We wtorek, 10 grudnia 2019 roku, o godzinie 17.00 gościem Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego będą znakomici badacze historii architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji o architekturze modernizmu Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.Wstęp wolny· "Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza - Polska/Brazylia" - dr. hab. Grzegorz Rytel· "Funkcjonalizm i co dalej?" - Dariusz Błaszczyk, historyk sztuki, autor m.in. monografii pt. "Juliusz Żórawski - Przerwane Dzieło Modernizmu"Tematy prelekcji


"Twórczość architektoniczna Mirosława Szabuniewicza - Polska/Brazylia"


Monograficzna prezentacja sylwetki Mirosława Szabuniewicza (1903-1988), absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jego dorobku zawodowego w Polsce, we Francji i w Brazylii na tle wydarzeń z życia osobistego i rodzinnego, w kontekście burzliwych dziejów pierwszej połowy XX wieku."Funkcjonalizm i co dalej"


Dlaczego ultranowoczesny awangardowy projekt Juliusza Żórawskiego - gwiazdy polskiego modernizmu - zamienił się w historyzujący gmach w „stylu gotyckim”?


Na przykładzie serii wariantowych projektów z lat 1937-39 na gmach drukarni i archiwum PKO przy ul. Bugaj 7 w Warszawie omówimy tendencje w architekturze polskiej i europejskiej przełomu lat 30/40 - czasu Wystaw Światowych w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). 


Prezentacja obejmie szereg mało znanych projektów i realizacji Żórawskiego oraz kręgu architektów z nim związanych (koniec lat 30. - okres okupacji - lata 40.), w kontekście architektury modernistycznej końca lat 30. (styl międzynarodowy, tzw. styl 1937, etc), poszukiwań nowego stylu narodowego (monumentalizm, regionalizm, wernakularyzm, inspiracje gotyckie, etc), rozbudowy stolicy w wielką europejską metropolię czy powojennej architektury modernistycznej drugiej połowy lat 40.Więcej informacji na stronie projektu Gdyński Szlak Modernizmu TUTAJ


Wydarzenie na Facebooku:


https://www.facebook.com/events/1005835236435202