Wydarzenia
Czeska klasyka. Październik 2019
Czeska klasyka. Październik 2019

Dwa poniedziałki z czeskim kinem.

Cztery filmy w październiku i sześć w listopadzie – Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na cykl pt. „Dyskretny urok klasyki czeskiego kina”. Przegląd organizowany jest w ramach jubileuszu 60-lecia Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

W dwa kolejne poniedziałki października 2019 roku w Kinie Studyjnym GCF można obejrzeć cztery filmy: „Dobry wojak Szwejk”, „Intymne oświetlenie”, „Trzy orzeszki dla Kopciuszka” oraz „Pali się, moja panno!”.

Poniedziałek, 21 października 2019

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Godzina 11.15

Dobry wojak Szwejk

Szwejk, zwolniony wcześniej z wojska z powodu notorycznego idiotyzmu, wiedzie spokojny żywot w praskiej dzielnicy Vinohrady, utrzymując się z handlu nierasowymi psami. Lecz w dniu zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, do drzwi naszego bohatera stuka Historia… Okazuje się wówczas, że przypomniała sobie o nim administracja cesarstwa austro-węgierskiego, wcielając go na nowo do służby wojskowej. Szwejk, z niezwykłą (z pozoru) gorliwością stosuje się do oficjalnych patriotycznych haseł, kompromitując przy tym ich bezdenną głupotę i powodując nieustanne katastrofy.

Rok produkcji: 1956

Czas trwania: 105 minut

Godz. 18.00

Intymne oświetlenie

Pierwszy pełnometrażowy film Ivana Passera, który debiutował rok wcześniej krótką fabułą według prozy Hrabala – „Nudne popołudnie”.

„Intymne oświetlenie” określane jest jako komedia, ale jest nią w takim samym stopniu jak wczesne filmy Formana – po prostu Passer, długoletni, jeszcze od czasów wspólnego dzieciństwa przyjaciel Formana, potrafi dostrzegać śmiesznostki w życiu i zachowaniu ludzi. Nie ma natomiast mowy o celowym konstruowaniu gagów i scen komediowych.

W gruncie rzeczy, choć „Intymne oświetlenie” wywołuje u widza uśmiech, jest to film na wskroś głęboki, który dotyka samej istoty egzystencji ludzkiej. Podczas krótkiej wizyty stołecznego muzyka u przyjaciela, kolegi z konserwatorium, mieszkającego w niewielkim miasteczku, do głosu dochodzą skrywane często, wstydliwe uczucia: poczucie życiowego niespełnienia, wpływ wspomnień, zrozumienie kim się jest naprawdę.

Ta komedia jest smutna, owiana melancholią, atmosferą senności, spowolnienia czasu, charakterystycznego dla czeskiej prowincji lat sześćdziesiątych. Jednocześnie jednak „Intymne oświetlenie” przenika ściskający za gardło tragizm, który się kryje za wyborami życiowymi każdego z nas. Po tym filmie Passera okrzyknięto natychmiast jednym z najwybitniejszych reżyserów jego czasów, a wpływy „Intymnego oświetlenia” można dostrzec w wielu późniejszych filmach, choćby w „Strukturze kryształu” Zanussiego.

Rok produkcji: 1966

Czas trwania: 75 minut

Poniedziałek, 28 października 2019

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Godzina 12.00

Trzy orzeszki dla Kopciuszka

Film na podstawie jednej z najpopularniejszych baśni – opowieści o Kopciuszku. Pani wielkiego dworu wraz ze swoją córką Dorą oczekują wizyty króla i jego syna. Tylko pasierbica Kopciuszek, skazana przez macochę na wybieranie grochu z popiołu, nie szykuje się na przyjęcie. Gdy jednak niespodziewanie szybko, dzięki pomocy gołębi, wykona pracę, dosiada wiernego konia Juraska i jedzie do lasu, gdzie spotyka księcia, polującego z towarzyszami. Młodzieńcowi imponuje zręczność nieznanej dziewczyny, a zwłaszcza umiejętność ujeżdżania koni.

Tymczasem macocha i Dora szykują się na bal w królewskim zamku, na którym książę ma sobie wybrać żonę. Wysyłają więc czeladnika Vincka po stroje dla Dory, lekceważąc całkowicie Kopciuszka. W drodze Vincek spotyka księcia, który celnym strzałem zrzuca mu na głowę wiewiórcze gniazdo z trzema orzeszkami, które czeladnik ofiarowuje Kopciuszkowi. Okazuje się, że w pierwszym orzeszku znajduje się piękny kostium łowiecki. Kopciuszek, nie rozpoznany przez księcia, bierze udział w łowach, zdobywa pierścień dla najlepszego strzelca i znika.

Gdy macocha z córką opuszczają dom udając się na zamek, przebrana w strój balowy, znaleziony w drugim orzeszku, podąża za nimi. Tańczy z oczarowanym nią księciem, każe mu rozwiązać zagadkę i znika. Na schodach zostaje tylko jej maleńki pantofelek. Książę szukając właścicielki pantofelka trafia także na dwór, ale na żadną z jego bogatych mieszkanek bucik nie pasuje. Tymczasem Kopciuszek, zamknięty przez macochę w komórce, uwalnia się i wkłada ślubne szaty wyjęte z trzeciego orzeszka. Pojawia się przed księciem, wyjawia mu rozwiązanie zagadki i wkrótce zostaje jego żoną.

Rok produkcji: 1973

Czas trwania: 85 minut

Godzina 18.00

Pali się, moja panno!

Trwają przygotowania do corocznego Balu Strażaków. W tym roku ma być to szczególna okazja ponieważ Królowa Piękności wybrana w trakcie balu ma wręczyć specjalną nagrodę za długoletnią służbę byłemu przewodniczącemu komitetu strażackiego 86 letniemu Aloizovi Vranie. „Pali się moja panno” to jeden z pierwszych filmów Milosza Formana. Jest to gorzka komedia o ludzkich niedostatkach. Ponieważ wszystko co się dzieje wokół strażackiego balu w podkarkonoskiej wsi na pierwszy rzut oka może się wydać zabawne, nie mniej jednak ogólny wydźwięk pozostaje gorzki.

Rok produkcji: 1967

Czas trwania: 75 minut

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola