ZEZOWATE SZCZĘŚCIE. Seans i spotkanie z cyklu: MISTRZOWIE KINA

ZEZOWATE SZCZĘŚCIE. Seans i spotkanie z cyklu: MISTRZOWIE KINA

Niezapomniana postać wykreowana przez Andrzeja Munka i Bogumiła Kobielę!

To już druga edycja projektu Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku. W piątek, 25 października 2019 roku, o godzinie 10.00, będzie można zobaczyć "Zezowate szczęście", film z 1960 roku w reżyserii Andrzeja Munka. 

Prezentowane filmy zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem zaplanowano prelekcję poświęconą dorobkowi reżysera, uwzględniającą najważniejsze założenia danego nurtu filmowego oraz kontekst historyczny. Po filmie znajdzie się czas na rozmowę z widzami poświęconą szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Z myślą o uczestnikach pokazów powstają również materiały dydaktyczne prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie. Mają one formę tzw. karty pracy z pytaniami, która może być wykorzystana przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Materiały obejmują też bibliografię dla nauczycieli i tych uczniów, którzy chcą podjąć samodzielną pracę badawczą lub twórczą.

Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski, Uniwersytet Gdański
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe


Informacje i rezerwacje miejsc: tel. (58) 712 46 12 e-mail: edukacja@gcf.org.pl. 


Cena biletu: 12 zł / opiekunowie grup: wstęp bezpłatny.

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line: TUTAJZezowate szczęście

reż. Andrzej Munk


Ostatnie ukończone dzieło przedwcześnie zmarłego Andrzeja Munka, znakomitego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych, najwybitniejszego obok Andrzeja Wajdy przedstawiciela polskiej szkoły filmowej, patrona nagrody przyznawanej od 1960 roku młodym filmowcom przez Szkołę Filmową w Łodzi.


Adaptacja opowiadania „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” pióra Jerzego Stefana Stawińskiego, wybitnego scenarzysty współpracującego z najlepszymi polskimi artystami, współtwórcy sukcesu polskiej szkoły filmowej, autora scenariuszy do takich arcydzieł jak „Kanał”, „Eroica” czy „Pułkownik Kwiatkowski”.


Najlepsza rola w dorobku Bogumiła Kobieli, który stworzył niezwykle złożony, a jednocześnie głęboko prawdziwy portret psychologiczny głównego bohatera.


Wielowymiarowa i złożona tragikomedia, ukazująca losy pechowego oportunisty na przestrzeni kilkudziesięciu lat historii Polski.


Główny bohater filmu, Jan Piszczyk, próbuje przekonać dyrektora zakładu karnego, by pozwolił mu pozostać w bezpiecznych murach więzienia. W tym celu opowiada dzieje swojego życia. Od najmłodszych lat w Piszczyku ścierały się dwie odmienne cechy: ambicja i konformizm. Przyjmował kolejne wcielenia, jednak zawsze dopadało go „zezowate szczęście”: każdy uśmiech losu i każda okazja obracały się przeciwko bohaterowi. Gdy odniósł sukces z reguły sam go zaprzepaszczał, jednak winą za swe niepowodzenia obarczał otoczenie. Dopiero w więziennej celi poczuł się zwolniony od odpowiedzialności i strachu przed własną tożsamością.


Film odwołuje się do znanych koncepcji z zakresu psychologii, filozofii i socjologii, takich jak „ucieczka od wolności” Ericha Fromma.


"Zezowate szczęście” zajęło 7. miejsce w ogłoszonej przez „Kwartalnik Filmowy” ankiecie na najlepszy film polski. Tym samym zostało uznane za najlepszą polską komedię. (źródło: www.sfkadr.com.pl)