Wydarzenia
Dzięki Bogu. Pokaz przedpremierowy
Dzięki Bogu. Pokaz przedpremierowy

Temat pedofilii w Kościele. 

Gdyńskie Centrum Filmowe i Against Gravity zapraszają na jedyny pokaz przedpremierowy nowego filmu „Dzięki Bogu”. Oparty na faktach nowy film François Ozona („8 kobiet”, „Basen”, „Podwójny kochanek”) to trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak ofiary pedofilii w Kościele organizują się po 30 latach, aby w końcu wymierzyć sprawiedliwość. Pokaz odbędzie się w piątek, 13 września 2019 roku, o godzinie 20.00.

Film Ozona wywołał duży szum przede wszystkim we Francji, gdzie obejrzało go ponad 881 tysięcy widzów. Miesiąc po premierze, jeden z bohaterów kardynał, Philippe Barbarin został skazany na pół roku więzienia za tuszowanie pedofilii.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Pokaz przedpremierowy odbędzie się z udziałem Agaty Diduszko-Zyglewskiej, dziennikarki i aktywistki, m.in. autorki książki „Krucjata polska” i Marty Abramowicz, reporterki, m.in. autorki książek „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” oraz „Zakonnice odchodzą po cichu”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Michajłow.

Dzięki Bogu

Alexandre ( Melvil Poupaud, „Na zawsze Laurence”, „Czas, który pozostał”, „Nad morzem”) mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Jest przykładowym katolikiem. Pewnego dnia odkrywa, że ksiądz Preynat, który go skrzywdził kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia działać.

Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François ( Denis Ménochet, „Bękarty wojny”) i Emmanuel ( Swann Arlaud, „Sponsoring”). Film „Dzięki Bogu” skupia się właśnie na ofiarach i to jest jego wielka siła. Ukazuje ich skomplikowane relacje z bliskimi i nieoczywisty stosunek do wiary.

Światowa premiera filmu odbyła się na Berlinale, gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury. Miesiąc później, kardynał Philippe Barbarin (przedstawiony w filmie) został skazany na pół roku więzienia za tuszowanie pedofilii, Proces księdza Preynata ma się odbyć do końca roku. 4 lipca 2019 roku został on wydalony ze stanu duchownego.

Reżyseria: François Ozon

Belgia/Francja, 2019, 137 minut

Zobacz zwiastun filmu: TUTAJ

Premiera kinowa w Polsce: 20 września 2019

Opis filmu: Against Gravity

Spotkanie po filmie

Agata Diduszko-Zyglewska 

Dziennikarka, publicystka, działaczka społeczna; od 2018 radna Warszawy (i przewodnicząca Komisji Kultury Rady Warszawy); członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet; autorka i prowadząca feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” – nominowana do Okularów Równości 2019; autorka książki „Krucjata polska” (wyd. Krytyki Politycznej 2019); nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2018; współtwórczyni mapy kościelnej pedofilii w Polsce; współautorka raportu o tuszowaniu kościelnej pedofilii przez polskich biskupów, który m.in. razem z Joanną Scheuring-Wielgus przekazała w lutym 2019 papieżowi Franciszkowi; współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”; członkini Inicjatywy Chlebem i Solą i zespołu programowego Forum Przyszłości Kultury; współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta” (wraz z Katarzyną Tubylewicz, wyd. Krytyki Politycznej, 2015); w 2018 znalazła się na liście 50 Śmiałych 2018 Roku „Wysokich Obcasów”.

Marta Abramowicz 

Dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sposobów na zmianę świata. Jedna z dwunastu Superbohaterek Wysokich Obcasów 2019.

Agnieszka Michajłow 

Dziennikarka radiowa, przez 25 lat była związana z Radiem Gdańsk, gdzie prowadziła m.in. poranny cykl „Rozmowa kontrolowana”.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola