Wydarzenia
Weekend Architektury 2019. ARCHI film
Weekend Architektury 2019. ARCHI film

Filmowo o wyjątkowych realizacjach architektonicznych.

Na dwa z czterech pokazów filmowych zaplanowanych w ramach IX Weekendu Architektury w Gdyni można się wybrać do Gdyńskiego Centrum Filmowego, 23 i 24 sierpnia 2019 roku. Seanse odbędą się w sali kinowej Goplana. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Tematem przewodnim dziewiątej edycji Weekendu Architektury w Gdyni jest hasło „Minimum”. Stałym elementem programu tego wydarzenia są seanse filmowe o tematyce związanej z architekturą. Tegorocznym partnerem pokazów jest dystrybutor filmów dokumentalnych oraz organizator festiwali filmowych Doc Against Gravity.

Piątek, 23 sierpnia 2019 roku

Godzina 20.00

Architektura nieskończoności

reż. Christoph Schaub

Szwajcaria 2018

85 minut

Czy architektura może wyrazić ducha religii bardziej niż ich spisane kanony? Budowle pomagają oddzielić skończone od nieskończonego. Zapewniają ochronę przed tym, co bezgraniczne, a jednocześnie tworzą poczucie bezmiaru. Film zgłębia przestrzeń rozmaitych świętych miejsc, definiowanych szerzej niż tylko budynki kościelne. Śledzi „duchowe życie” w architekturze, sztukach pięknych i w naturze. Kamera zanurza się w pozamiejskich pejzażach i budynkach, traktowanych jak szkatułki, w których zamknięto nieskończoność, życie i śmierć.

Poznajemy bohaterów, którzy konfrontują się ze „świętą przestrzenią”, jej konstrukcją i reinterpretują ją na nowo. Są wśród nich architekci: Peter Zümthor, Peter Märkli i Álvaro Siza Vieira, a także muzyk, wirtuoz perkusji Jojo Mayer i artyści sztuki współczesnej Janes Turrell i Cristina Iglesias. Wszyscy starają się zdefiniować architekturę przez emocje i relacje między różnymi formami i elementami przestrzeni.

Sobota, 24 sierpnia 2019 roku

Godzina 19.00

REM Koolhaas – Starchitekt

reż. Tomas Koolhaas

USA 2016

75 minut

Słynny holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury Rem Koolhaas to jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów we współczesnej architekturze. Laureat Nagrody Pritzkera (2000) i Nagrody Miesa van Rohe (2005), profesor na Uniwersytecie Harvarda przez całe życie burzył zastany porządek prowokacyjnym myśleniem i projektami. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości widzianej oczami jego 36-letniego syna. Śledzimy jego zagraniczne podróże oraz wywiady z ludźmi, którzy korzystają z zaprojektowanych przez niego budynków. Poznajemy mieszkańców słynnej Villa dall’Ava w Paryżu, a także bezdomnych, dla których biblioteka publiczna w Seattle stała się domem. Reżyser filmuje 71-letniego ojca z bliska, choć nie przeprowadza z nim bezpośredniego wywiadu.

Z offu słyszymy, jak Rem Koolhaas przedstawia pomysły i teorie dotyczące nie tylko architektury, lecz również piękna i funkcjonalności, sztuki i życia. Opowiada również o swoich projektach i ich oddziaływaniu na ludzi i otaczającą rzeczywistość. Przekonujemy się, że jest połączeniem wizjonera i praktyka, filozofa i pragmatyka, teoretyka i wieszcza, o którym żywo dyskutuje się na długo przed zrealizowaniem jakiegokolwiek projektu. Wzmocnione przez silnie oddziałująca ścieżkę dźwiękową wypowiedzi architekta tworzą obraz człowieka, dla którego architektura to coś więcej niż zawód czy powołanie – to całe jego życie.

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach Weekendu Architektury TUTAJ.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola