Wydarzenia
Ludzie zamiast liczb. Matangi
Ludzie zamiast liczb. Matangi

Nowy cykl filmowy.

„MATANGI / MAYA / M.I.A” w kolejnej odsłonie cyklu filmowego realizowanego we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni – seans w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku, o godzinie 18.00.


Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, wykorzystuje muzykę pop jako narzędzie polityczne. M.I.A, naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Po projekcji, o mocy i wartości ekonomicznej kreacji artystycznych, porozmawiamy z Wojciechem Mościbrodzkim, wykładowcą WSB, m.in. z obszaru grafiki i sztuk wizualnych.

Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz ob line: TUTAJ.

Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów.

Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy, tłumaczy jednak, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym. Z powodu zagrożenia wojną, dziewięcioletnia Maya wraz z matką i rodzeństwem uciekła ze Sri Lanki do Londynu, aby tam rozpocząć nowe życie. 

Film, oparty na nigdy wcześniej niepokazywanych materiałach archiwalnych jej autorstwa, jest intymnym portretem tej nietuzinkowej artystki, która nieustannie łamie konwencje. Obserwujemy jej zawodową i prywatną drogę od doświadczenia wojny domowej na Sri Lance, poprzez migrację, aż po karierę popularnej gwiazdy. Początkowo planowała robić filmy dokumentalne i dlatego jako studentka wróciła na Sri Lankę, aby sfilmować członków swojej rodziny.

Wojciech Mościbrodzki – wykładowca akademicki, m.in. z obszaru grafiki i sztuk wizualnych. Współpracował jako wykładowca i Prodziekan z Polską – Japońską Akademią Technik Komputerowych na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku. Obecnie wykładowca WSB przedmiotów związanych z grafiką użytkową. Autor ok. 25 artykułów naukowych z zakresu informatyki, ekonomii i nauk społecznych. Grafik, specjalizujący się w technikach warsztatowych – autor kilku wystaw artystycznych. Pasjonat szeroko pojętej kreacji artystycznej oraz tajników zen i kyudo.

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni i Millennium Docs Against Gravity FF zapraszają na cykl pokazów filmó w dokumentalnych oraz dyskusji o poświęconych współczesnej szeroko pojętej ekonomii.

Dlaczego coraz więcej osób kwestionuje model wzrostu oparty na ciągłej konsumpcji? Dlaczego PKB wciąż jest wskaźnikiem dominującym politykę makroekonomiczną, jeżeli wskaźnik ten nie odzwierciedla szczęścia ani stopnia degradacji środowiska? Czemu ludzie wciąż podejmuję irracjonalne decyzje ekonomiczne? Podczas spotkań, wraz z ekspertami Wyższej Szkoły Bankowej, widzowie zastanawiają się, jak współczesna ekonomia może pomóc zrozumieć otaczający świat i sprostać wyzwaniom XXI wieku.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola