Wydarzenia
Mistrzowie Kina. Wesele
Mistrzowie Kina. Wesele

Odrestaurowany klasyk na dużym ekranie!

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz, połączony z prelekcją i dyskusją, jednego z najsłynniejszych filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy. „Wesele” z 1972 roku, w wersji odnowionej cyfrowo, można zobaczyć 27 marca 2019 roku, o godzinie 10.00 w ramach cyklu „Mistrzowie Kina”.

Informacje i rezerwacje: tel. (58) 712 46 12 / 519 839 865 / e-mail: edukacja@gcf.org.pl

Cena biletu: 12 zł / Opiekunowie grup: wstęp bezpłatny

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet: TUTAJ.

Mistrzowie Kina

To już druga edycja projektu Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku.

Prezentowane filmy zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem zaplanowano prelekcję poświęconą dorobkowi reżysera i uwzględniającą najważniejsze założenia danego nurtu filmowego oraz kontekst historyczny. Po filmie znajdzie się czas na rozmowę z widzami poświęconą szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Z myślą o uczestnikach pokazów powstają również materiały dydaktyczne prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie. Mają one formę tzw. karty pracy z pytaniami, która może być wykorzystana przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Materiały obejmują też bibliografię dla nauczycieli i tych uczniów, którzy chcą podjąć samodzielną pracę badawczą lub twórczą.

Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski, Uniwersytet Gdański


Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Wesele

Reżyseria: Andrzej Wajda

Stanisław Wyspiański i Andrzej Wajda. Spotkanie artystycznych wielkości tego formatu musiało dać efekt niezwykły: najbardziej oryginalna sztuka teatralna została przekuta w jedno z najbardziej oryginalnych dzieł filmowych, nie tylko polskiej kinematografii. Olśniewająca strona wizualna, niezwykłe zdjęcia Witolda Sobocińskiego, zawrotne tempo, świetne aktorstwo – i gorzki rozrachunek z polskością, wcale nie tak anachroniczny, mimo upływu lat.

Orszak weselny rusza sprzed Kościoła Mariackiego w Krakowie. Mijając okoliczne wsie, dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele inteligenta z dziewczyną z ludu. Goście weselni również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się nabiera tempa. Nocą do domu Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, „poetycznej” duszy. Ulegając weselnej euforii, zaprasza do weselnej zabawy stojącego za oknem Chochoła. W wesoły gwar biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości.

Film jest przesiąknięty charakterystyczną dla Wyspiańskiego symboliką, tajemniczością i niejednoznacznymi postaciami. Charakter epoki oraz klimat weselnej zabawy tworzą bogata kolorystyka, scenografia, muzyka, wybitne zdjęcia oraz doskonale obsadzone role. Wielu aktorów właśnie w „Weselu” stworzyło swoje niezapomniane, wręcz życiowe kreacje. 

(materiały dystrybutora)

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola