Wydarzenia
Filmoterapia. Czyściciele internetu
Filmoterapia. Czyściciele internetu

Film dokumentalny plus dyskusja.

Kto decyduje o tym, dlaczego jedne zdję cia mogą pojawić się w sieci, a inne nie? Film „Czyściciele internetu” przedstawiają kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze zarządzana jest w krajach rozwijających się. Pokaz odbędzie się w Kinie Studyjnym GCF we wtorek, 26 lutego 2019 roku, o godzinie 20.00, w ramach popularnego cyklu FILMOTERAPIA, realizowanego we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Po seansie zapraszamy do rozmowy z doktorem Wiesławem Baryłą, psychologiem z sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS.

Prezentowany dokumeny śledzi losy pięciu spośród tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemową „cyfrowych śmieciarzy”, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na ich psychice.

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet: TUTAJ.

Czyściciele internetu

reż. Hans Block, Moritz Riesewieck

Niemcy, Brazylia, 2018

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało si ę, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje.

Kto decyduje o tym, dlaczego jedne zdję cia mog ą pojawić się w sieci, a inne nie? Dlaczego usunięto satyryczne zdjęcie Donalda Trumpa, a jego artystce zamknięto fejsbukowe konto? Jak to możliwe, że Facebook czy Instagram mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć? Film szuka odpowiedzi na te pytania z czołowymi ekspertami w zakresie wolnoś ci s łowa w internecie: Davidem Kayem, korespondentem ONZ i Sarah T. Roberts, profesorką na UCLA oraz ekspertką w zakresie komercyjnego moderowania treści online.


Dr Wiesław Baryła — doktor psychologii, pracownik Uniwersytetu SWPS w Sopocie. W swoich badaniach i tekstach naukowych zajmuje się tym, w jaki sposób ludzie nadają sens otaczającemu światu oraz automatyzmami w zachowaniach społecznych.

FILMOTERAPIA

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi uczuciami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań widzowie rozmawiają o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana.

Polem dyskusji są filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi – ekspertami z Uniwersytetu SWPS Sopot – prowadzimy dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiamy i konfrontujemy wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, jak można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Kurs filmoterapii – doświadczalne spotkania po filmie. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. O programie Filmoterapii można przeczytać na: www.filmoterapia.pl

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola