Wydarzenia
Filmoterapia. Gunnar szuka Boga
Filmoterapia. Gunnar szuka Boga

Seans plus dyskusja. 

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejny pokaz z cyklu „Filmoterapia z Sensem 2”, czyli comiesięcznych spotkań, podczas których prezentowane są filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. We wtorek, 5 czerwca 2018 roku, o godzinie 20.00 widzowie zobaczą film „Gunnar szuka Boga”, norweski dokument opowiadający o rozczarowaniu konsumpcyjnym stylem życia i poszukiwaniu absolutu w świecie, który zapomniał o duchowości. Po projekcji odbędzie się spotkanie z udziałem dr Doroty Kalki z Uniwersytetu SWPS.

Bilety w sprzedaży on line: KLIKNIJ

Gunnar szuka Boga”. O filmie

Gunnar to przykładny ojciec średniozamożnej skandynawskiej rodziny. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, czego zazwyczaj potrzeba do szczęścia: wygodny dom z dużym ogródkiem, samochód i dobrej klasy sprzęt. I choć wydaje się, że Gunnar nie ma powodów do zmartwień, to jednak daleko mu do pełni samozadowolenia. W tym wygodnym i poukładanym świecie za pieniądze można kupić wszystko, ale wszechobecny brak duchowości na dłuższą metę staje się nie do zniesienia.

Tęskni za ciszą i duchowością. Ma nadzieję, że w klasztorze znajdzie odpowiedzi na nurtujące go metafizyczne pytania i rozwieje swoje wątpliwości. Podczas tej wyjątkowej podróży opowiada o kulturowo- społecznych skojarzeniach, zdradza swoje sny i marzenia, kwestionuje sposób, w jaki zorganizowane są życie i religia w zachodnich społeczeństwach.

W klasztorze bierze udział w codziennym życiu mnichów, poznaje ich punkt widzenia świata, stosunek do samotności i śmierci. Czy jednak ten sposób życia, oparty na ciszy, modlitwach i medytacji, jest tym, czego żyjący w konsumpcyjnej i materialnej rzeczywistości Gunnar tak naprawdę potrzebuje? Czy możliwe jest przeniesienie postawy mnichów do jego świata? Film nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Być może odpowiedź przyniesie rozmowa po filmie, podczas której prelegentka i publiczność zastanowią się, dlaczego tak trudno zachować zdrowie psychiczne, nie rezygnując przy tym z wysokiej pozycji materialnej.

Reż. Gunnar Hall Jensen, Norwegia, 90 min

Gość spotkania: dr Dorota Kalka

Psycholog rozwojowy, kierownik Zakładu Psychologii Wspomagania Rozwoju na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Prowadzi badania z zakresu psychologii wspomagania rozwoju człowieka na przestrzeni życia (z uwzględnieniem obszaru zdrowia i jakości życia), psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Zajmuje się m in. jakością życia dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i ich rodziców, zachowaniami prozdrowotnymi na przestrzeni życia, jakością życia w przewlekłych chorobach niezakaźnych na przestrzeni życia w tym w otyłości i cukrzycy, poznawczym funkcjonowaniem osób z nadmierną wagą.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola