Wydarzenia
Millennium Docs DEBATA miasto
Millennium Docs DEBATA miasto

Film i spotkanie.

W ramach 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia zapraszamy na debatę: „To ludzie mieszkają w mieście. Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?” po filmie „Brasila: projekt-utopia”, reż.Bart Simpson – w sobotę, 19 maja 2018 roku, o godzinie 20.00.

Partnerzy: Agencja Rozwoju Gdyni, Open House Gdynia, Laboratorium Innowacji Społecznych

Brasilia, stolica Brazylii, zbudowana w 1960 roku przez Lúcio Costę i Oscara Niemeyera na środku pustyni, wpisana na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO i określana mianem fantastycznej wyspy – to przykład arcydzieła modernizmu XX wieku. Brasilia zyskała światową sławę i uznanie architektów, publicystów i historyków. Jednocześnie została wybudowana bez uwzględnienia potrzeb jej mieszkańców, a także praw przyrody i praw ekonomicznych. Niektórzy w jej pragmatycznej, wręcz wrogiej architekturze, dopatrują się przyczyn problemów tego miasta.

Wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jak żyje się w zaprojektowanym mieście. Co dzieje się po zakończeniu misternie zaplanowanego projektu architektonicznego, kiedy zaczyna się codzienne życie mieszkańców? A przede wszystkim, jak sprostać wymogom współczesnych dynamicznych miejskich społeczności?

W debacie udział wezmą: 

Jacek Debis – dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, współpracujący z Biurem Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, organizator m.in. Weekendu Architektury.

Diana Lenart – założycielka festiwalu Open House Gdyni i Open House Gdańsk – festiwali otwartej architektury.

Barbara Marchwicka – urbanistka, specjalistka do spraw rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, była członkini Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

O filmie:

Brasila: projekt-utopia

Brasilia: Life After Design 
Kanada, Wielka Brytania, 2017, 88 min
Reżyseria reż.Bart Simpson

Brasilia, stolica Brazylii, zbudowana w 1960 roku przez Lúcio Costę i Oscara Niemeyera na środku pustyni, wpisana na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO i określana mianem fantastycznej wyspy – to przykład arcydzieła modernizmu XX wieku.

Brasilia jest zaprojektowana na planie nawiązującym do lecącego kondora lub samolotu. W mieście znajdziemy futurystyczne budynki ze stali, szkła i marmuru, wieżowce, monumentalne aleje. Projekt zakłada także prawie całkowity brak chodników, przejść podziemnych pod autostradami i rozdziału poszczególnych stref mieszkalnych, administracyjnych, handlowych i przemysłowych. Budynki są pogrążone w zieleni i oddalone od siebie, a poruszanie się po mieście pieszo jest utrudnione.

Modernistyczna i unikalna w skali świata koncepcja Brasilii zyskała co prawda światową sławę i uznanie architektów, publicystów i historyków, ale miasto zostało wybudowane bez uwzględnienia potrzeb jego mieszkańców, praw przyrody i ekonomicznych. Czy pomyślana jako racjonalistyczna utopia miejska przestrzeń, będąca cudem modernistycznego dizajnu, może sprostać wymogom współczesnych dynamicznych miejskich społeczności? Jak wygląda życie w tym precyzyjnie zaprojektowanym mieście? Film próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania, przedstawiając kilku mieszkańców Brasilii.

Niektórzy widzą w architekturze Brasilii przyczynę stworzenie wrogiego i nadmiernie pragmatycznego środowiska, które zniszczyło miejską kulturę. Jednak inni widzą jej plusy, przyznając jednocześnie, że istnieje pilna potrzeba przebudowy miasta i jego struktury. Film jest równocześnie namysłem na temat tajemniczej wirtuozerii architektury stolicy Brazylii i życia, które zaczyna się w momencie, gdy misternie zaplanowany architektoniczny projekt się kończy. 

Film również pokazywany: 
Środa, 16 maja, godz. 13.30, sala Morskie Oko 
Środa, 23 maja, godz. 13.15, sala Morskie Oko 

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 

  • Pełny program festiwalu  na stronie www.docsag.pl – zakładka „Gdynia”.
  • Bilety do kupienia w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego od 27 kwietnia 2018 roku. 
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola