Filmoterapia z Sensem. „Amazona”

Filmoterapia z Sensem. „Amazona”

Film dokumentalny plus spotkanie i dyskusja.

Gdyńskie Centrum Filmowe, Against Gravity oraz Uniwersytet SWPS zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Filmoterapia z Sensem 2”. W czwartek, 12 kwietnia 2018 roku, zaprezentowany zostanie kolumbijski dokument „Amazona”. Po seansie widzowie porozmawiają o poświęceniu, rodzicielstwie i relacjach z najbliższymi. Gościem spotkania będzie psycholog Uniwersytetu SWPS, Bartosz Karcz, członek zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w gdyńskim MOPS.

"Amazona” jest ciekawym i niekonwencjonalnym obrazem rodzicielstwa i wpływu, jaki decyzje rodziców mają na ich dzieci – niezależnie od tego, czy dzieje się to w europejskiej metropolii czy w samym sercu Amazonii, gdzieś na końcu kolumbijskiej mapy.

Bilety już w sprzedaży: KLIKNIJ.

Gość spotkania

Bartosz Karcz – psycholog, nauczyciel akademicki i naukowiec, pracuje na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się poradnictwem oraz szkoleniami z zakresu wspomagania rozwoju, rozwoju psychoseksualnego, komunikacji, profilaktyki zdrowia. Jest członkiem zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w gdyńskim MOPS. Współpracuje z instytucjami pomagającymi młodzieży i seniorom.


O filmie

"Amazona"

reż.Clare Weiskopf

Kolumbia 2016


Reżyserka filmu, młoda Kolumbijka brytyjskiego pochodzenia, wyrusza w podróż w głąb Amazonii, by odwiedzić mieszkającą na odludziu matkę. Kobieta przeprowadziła się do Kolumbii z Wielkiej Brytanii. Wiązała się z wieloma mężczyznami, urodziła kilkoro dzieci i po latach nomadycznego, hipisowskiego trybu życia, na stare lata osiadła w głębi amazońskiej puszczy, z dala od cywilizacji.


Matka odmalowuje niesłychanie barwną historię swojego życia, a córka przygląda się przeszłości matki i stara zrozumieć motywy jej postępowania. Tym samym próbuje zamknąć ten rozdział swojego życia, przygotowując się na własne macierzyństwo.


Dwie kobiety pragną zredefiniować i zrozumieć wzajemne relacje, postępowanie i motywacje, a cały proces rozgrywa się w otoczeniu kolumbijskiej nieokiełznanej przyrody, wśród tętniącego zielenią piękna Amazonii.


Stopniowo na fascynującym obrazie nieustraszonej matki-podróżniczki, artystki i awanturniczki zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. Zaszłości i resentymenty wychodzą na światło dzienne także za sprawą brata głównej bohaterki, który zmaga się z nałogiem narkotykowym i twierdzi, że niekonwencjonalne sposoby wychowania i specyficzna postawa matki miały wpływ na jego psychikę.

Filmoterapia z Sensem 2

Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 2. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity. Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz z ekspertami z Uniwersytetu SWPS.Amazona 2.png


Amazona 5.png


Amazona 3.jpg


Amazona 1.jpg