Wydarzenia
Weekend Architektury. Filmy
Weekend Architektury. Filmy

Filmowe spotkania z architekturą.

W ramach VII Weekendu Architektury Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na seanse w bloki Archi Film. To zróżnicowany wybór kina dokumentalnego podejmującego takie zagadnienia, jak architektura współczesna (modernizm, modernizacje, osiedla mieszkaniowe, eksperyment w architekturze) oraz modernistyczne miasta (rozwój, modernizacje, wizje urbanistów).

Weekend Architektury w Gdyni to cykliczne, kilkudniowe wydarzenie skierowane do szerokiego grona miłośników architektury współczesnej. Organizatorzy (Miasto Gdyni oraz Agencja Rozwoju Gdyni) zapraszają w dniach 24-27 sierpnia, na siódmą już edycję festiwalu, której patronem medialnym jest miesięcznik Architektura Murator.

Projekcje w Kinie Studyjnym GCF. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Sobota, 26 sierpnia 2017 roku, sala Goplana

Godzina 18.15-20.30

„Superjednostka”

Polska 2014, 20 minut

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako „maszyna do mieszkania”. Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego w reżyserii Teresy Czepiec są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się – lub nie spełniają – ich pragnienia. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.

„MDM”

Polska, Kanada 2011, 37 minut

Kanadyjski reżyser filmów dokumentalnych, Eric Bednarski, urodził sie w Halifaxie w Kanadzie. Studiował historię na uniwersytecie w Toronto i skończył studia filmowe w Danii. Interesuje się od początku polskimi tematami. Pierwsze jego filmy dają pogląd młodego historyka kanadyjskiego na polską rzeczywistość i historię.

Film „MDM” zgłębia wzajemne związki zachodzące miedzy ideologią a architekturą na przykładzie dziejów jednej z warszawskich dzielnic. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa była sztandarowym i jednym z pierwszych rozwiązań urbanistycznych polskiego socrealizmu lat pięćdziesiątych. MDM, który wyrósł na gruzach miasta niemal kompletnie zniszczonego w drugiej wojnie światowej, był w swoim monumentalnym zamyśle modelowym rozwiązaniem socjalistycznego planowania i pokazowym osiągnięciem architektonicznym nowego socjalistycznego rządu narzuconego Polsce przez Związek Radziecki. Występujący w filmie architekci, urbaniści i historycy kultury przywołują kontrowersje sprzed lat, jakie narastały wokół planów koncepcyjnych i budowy MDM-u. Dyskutują też o tym, jak z upływem czasu zmieniały się konotacje związane z MDM-em oraz jakie jest jego miejsce w dzisiejszej Warszawie.

„Okolska 3”

Polska 2016, 37 minut

Dokumentalny film o losach Mokotowskiej kamienicy. Zaprojektowanej w 1938 roku przez dwóch architektów Lacherta i Szanajcę. Film powstał z inicjatywy mieszkańców, w tym Józefa Dutkiewicza, który był zarówno jego głównym pomysłodawcą, scenarzystą oraz reżyserem. Wiele ujęć pokazuje także krótką historię rodziny Pana Dutkiewicza od momentu wprowadzenia się do modernistycznej kamienicy pod adresem Okolska 3.

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”

Polska 2017, 29 minut

Czy twór człowieka, jakim jest architektura, może w zgodzie koegzystować z otaczającą ją naturą? Czy wszystko co wybudowano w okresie PRL-u musi oznaczać coś gorszego, kojarzonego tylko z odcieniami szarości? Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” stara się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na przykładzie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu.

W tym roku obchodzimy 50-lecie rozpoczęcia budowy jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u: dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie. Jest to przykład najlepszej powojennej architektury w Polsce, ale także poza jej granicami. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście. Powstanie kompleksu nie byłoby możliwe, gdyby nie uwarunkowania historyczne, krajobrazowe i klimatyczne uzdrowiska Ustroń.

Największy rozwój Ustronia przypadł na drugą połowę XX wieku. W latach 60-tych Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach, z jej przewodniczącym Jerzym Ziętkiem na czele, zatwierdziła plan budowy dzielnicy Zawodzie. Do realizacji ogromnego projektu zostali zaproszeni znani już na Śląsku architekci – Henryk Buszko i Aleksander Franta. Zgodnie z ich wizją na zboczu Równicy ma powstać sanatorium oraz domy wczasowo-lecznicze, które ubierają w formę stożków.

Kompleks Zawodzie jest symbolem Ustronia. Przez długi czas architektura „piramidy” widniała w dawnym herbie miasta. M. In. Ten fakt sprawił, że Zawodzie spełnia funkcję budującą tożsamość regionalną i świadomość historyczną mieszkańców uzdrowiska. Film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”, zobrazuje niezwykłą wizję architektoniczno- urbanistyczną twórców kompleksu. Efekt ich pomysły zachwyca bowiem odmiennością i formą. Poprzez wywiady z twórcami tej inwestycji, a także osobami, które czują związek z tą architekturą, chcemy przedstawić dzielnice Zawodzie w kontekście jej obecności w przyrodzie, górskim krajobrazie. Reżyserem filmu jest Ewa Trzcionka, redaktor naczelna Design Alive – portalu i magazynu o projektowaniu, trendach, wnętrzach i architekturze. Prezes zarządu spółki Presso media+design.


Niedziela, 27 sierpnia 2017 roku, sala Warszawa

Godzina 12.30-13.40

„Duch Piramidy”

Dania 2012, 65 minut

Film w reżyserii Andreasa Koefoeda opowiada o leżącym na wyspie Svalbard, opuszczonym osiedlu górniczym Piramida, które jednocześnie zadziwia i fascynuje. Mieszkali tam rosyjscy górnicy, choć wyspa należy do Norwegii. Pozostałości osiedla przypominają scenografie do filmów futurystycznych o świecie po III wojnie światowej. Choć ludzi tam już nie ma, to minimalistyczne betonowe budynki mieszkalne stoją nadal, niczym świadkowie przeszłego życia. Stają się one również fascynacją zespołu Efterklang.

Spotkany przypadkiem przez muzyków narrator filmu, były mieszkaniec Piramidy o imieniu Aleksander, zabiera nas w podróż do minionej ery, czyli do czasów, kiedy osiedle kwitło. Rosyjscy górnicy wraz z rodzinami żyli tu na wysokim poziomie, nieosiągalnym wówczas dla górników w Rosji. Słyszymy o przyjemnościach życia towarzyskiego w tej unikalnej społecznej utopii. Zebrane przez Efterklang dźwięki w trakcie filmu zaczynają nabierać kształtów muzyki i stają się ciekawym tłem dla opowieści o wzlotach i upadkach Piramidy. Ciekawa, choć melancholijna historia tego zapomnianego miejsca okazuje się magiczna i pozostawia widza pod wrażeniem, które zostaje w nim na długo.

Pozostałe pokazy w ramach bloku Archi Film odbywają się w Muzeum Miasta Gdyni.

Szczegóły na stronie Weekendu Architektury.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola