Wydarzenia
Teresa Grabowska. Malarstwo
Teresa Grabowska. Malarstwo

Rzeczywistość poza materią…

Malarstwo na jedwabiu i papierze czerpanym, monotypia, relief, kolaże… Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę twórczości Teresy Grabowskiej. Wernisaż w sobotę, 15 lipca 2017 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Obok realizacji na jedwabiu, które powstały specjalnie z myślą o wystawie pt. „Rzeczywistość nieowyobrażona”, artystka wybrała także kilka prac ze swojego dorobku ostatnich dziesięciu lat od momentu uzyskania dyplomu magisterskiego. Przez cały ten okres w twórczości Teresy Grabowskiej przewija się kilka tematów malarskich, rozwijanych w kolejnych cyklach malowanych jedwabi czy też prac tworzonych na papierze. Wystawa prezentuje prace z cyklów: Wizaże, Lapidarium, Kobierzec, Kurtyna, a także Torsy czy Przejście.

Tworząc, nie szukam dosłowności, a świat, który kreuję na jedwabiu i papierach czerpanych, to rzeczywistość na krawędzi, na granicy światów, przestrzeni widzialnych i niewidzialnych. To próba przejścia, przeniknięcia, spojrzenia w głąb, poza materię, poza kurtynę, która przesłania to, co niepoznawalne i niewyobrażone. To podążanie za nadzwyczajnością, którą przesłania dręcząca codzienność – mówi o swojej twórczości Teresa Grabowska.

Teresa Grabowska

Absolwentka Wydziału Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych Schola Posnaniensis w Poznaniu, gdzie uzyskała dyplom z aneksem z malarstwa na jedwabiu w pracowni prof. Wojciecha Sadley’a w 2007 roku. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu i grafikę. Sięga również po takie techniki artystyczne, jak kolaż, witraż i ceramika. Uczestniczy w konfrontacjach artystycznych, plenerach i warsztatach malarskich. Jej prace trafiają do muzeów i zbiorów prywatnych. Prezentowane są również na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Wybrane wystawy

· Wyróżnienie na II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego, Gdańsk (2007)

· 11 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź (2010)

· Wystawa indywidualna malarstwa na jedwabiu „Duży Format” towarzysząca 13 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny i 8 Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej, Gdynia (2010)

· 6 Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna”, Muzeum Rzemiosła, Krosno (2010

· wystawa indywidualna „Figury i Fantomy”, Druskienniki (2011)

· Wystawa zbiorowa Jubileusz 100-lecia ZPAP – Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Gdańsk (2011)

· Wystawa indywidualna „Listy do Przyjaciół”, Galeria ZPAP, Gdańsk (2012)

· Wystawa indywidualna „Kolor światła”, Galeria ZPAP, Toruń (2012)

· Wystawa indywidualna „Materia i światło” towarzysząca XIV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi (2013) i 9 Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej, Gdańsk (2013)

· Grand Prix na I Biennale Malarstwa na Jedwabiu, Milanówek (2014)

· 8. Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa, (2014)

· Wystawa zbiorowa w ramach projektu „Jan Heweliusz i jego Gdańsk”, Londyn (2014)

· Wystawa zbiorowa z cyklu Mistrz i uczniowie „ Malarstwo materii”, Galeria BWA Książ (2015)

· 10 Międzynarodowe Triennale Miniatury Tkackiej Batlic Mini Textile, Gdynia (2016)

· 13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź (2016)

· Wystawa indywidualna towarzysząca XV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Unikatowej w Łodzi i 10 Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni, Galeria Debiut, Gdynia (2016)

Prześwit I.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola