BALETOWO. Wystawa fotografii w Galerii GCF

BALETOWO. Wystawa fotografii w Galerii GCF
"Baletowo2" to kolejna wystawa fotograficzna Jerzego Macieja Koby, której bohaterami są tym razem dwie pary tancerzy: Shoko Nakamura i Wiesław Dudek, Monika Maciejewska i Gintautas Potockas. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2019 roku, o godzinie 17.00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Wystawa ta powstała dwa lata temu i towarzyszyła „Młodemu Duchowi Tańca” imprezie, której celem jest integracja i szkolenie młodzieży szkół baletowych z Japonii i Polski. Bohaterami tej wystawy są pierwsi tancerze baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Monika Maciejewska i Gntautas Potockas.- „Baletowo2” to dwie pary, które miałem zaszczyt fotografować. Soliści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Polsko-Litewskie małżeństwo Monika Maciejewska i Gintautas Potockas rozpoczęli moją przygodę z fotografowaniem baletu. Shoko Nakamura i Wiesław Dudek to małżeństwo Polsko-Japońskie, które swoją karierę baletową związali z najlepszymi scenami w Niemczech. Wiesław przez wiele lat związany był z berlińskim Staatsoper, gdzie był pierwszym solistą w zespole Władymira Małachowa, Shoko kontynuuje swoją karierę baletową w Japonii gdzie mieszkają.


Spotkanie tych dwóch par baletowych było i jest nadal dla mnie bardzo inspirującym doświadczeniem, bo poznawanie ludzi i ich pasji to też jedna z zalet bycia fotografem. Fotografie, które powstały podczas tych dwóch sesji, to nie tylko zdjęcia baletowe, ale portrety ludzi, którzy swoje życie i pasje połączyli w całość.


Taniec to życie, a życie to taniec, to osnowa dla moich fotografii, portretu baletu i ludzi, którzy są bohaterami moich zdjęć. Balet, taniec klasyczny potraktowałem w klasyczny sposób, niejednokrotnie stosując techniki odwołujące się do klasyki fotografii, czerń i biel, ziarno, sepia, oświetlenie, klasyczne ujęcia. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przy użyciu najnowszych technologii fotografii, druku i cyfrowej obróbki.


Jerzy Maciej KobaWystawa była pokazywana w Teatrze Wielkim w Łodzi, Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym, Domu Kultury Osiedla im. Jagiełły, Alliance Française w Łodzi i galerii w Parku Kulturowym „Miasto Tkaczy” w Zgierzu. Obejrzało ją kila tysięcy widzów i cieszyła się dużym powodzeniem.


Będzie prezentowana podczas ogólnopolskiej konferencji prezydentów Rotary Club w Łodzi w hotelu Ambasador. Są plany pokazania jej w Warszawie przy okazji kolejnej trzeciej edycji „Młodego Ducha Tańca”. Aotor wydał 800 pocztówek ze zdjęciami z prezentacji.Jerzy Maciej Koba – fotograf z zawodu i zamiłowania, członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Rotary Club Łódź, inspirator i prowadzący Strefę Sztuki Targów Video Foto w Łodzi, animator akcji charytatywnej „Artyści dla Olinka”, jeden z założycieli „Grupy Łódź Kaliska”. Przygotowuje dużą wystawę portretow „ŁodziaNIE łodzianie” o mieszkańcach swojego miasta.


We własnym atelier stworzył „Galerię Profesjonalni Oprawcy”, w której odbyły się wystawy Róży Sampolińskiej, Moniki Ekiert Jezusek, Arka Branickiego, Dariusza Klimczaka, Adama Polańskiego, Radosława Pujana i wielu innych w ramach wystaw zbiorowych. Sam na przestrzeni lat stworzył kilka wystaw indywidualnych i brał udział w wielu zbiorowych.Więcej na stronie autora: TUTAJ

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

Wystawa będzie też miała finisaż i spotkanie autorskie w sobotę, 4 maja 2019 roku. Z recitalem pisoenki francuskiej wystąpią Mieczysław Gajos i Łukasz Dymny.


_MG_2480 fb.jpg

_MG_8218 fb.jpg