Akademia Filmu Dokumentalnego na UG

Akademia Filmu Dokumentalnego na UG


Ogólnouniwersytecki przedmiot filmowy. Partnerem projektu Gdyńska Szkoła Filmowa.

W roku akademickim 2016/2017 n na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny otwarto dla studentów, doktorantów wszystkich kierunków oraz wolnych słuchaczy spoza UG nowatorski przedmiot filmoznawczy: Akademię Filmu Dokumentalnego. Na program zajęć składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne połączone z wykładem i dyskusją z udziałem wykładowców uniwersyteckich, a także zaproszonych gości specjalnych.

Trzygodzinne zajęcia połączone z projekcją filmu odbywają się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego we wtorki w auli 1.43 o godz. 16:45. Studenci uzyskają za nie 2 punkty ECTS oraz zaliczenie PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO I PRZEDMIOTU WYDZIAŁOWEGO, doktoranci – zaliczenie obowiązkowego WYKŁADU MONOGRAFICZNEGO oraz możliwość odrobienia GODZIN DYDAKTYCZNYCH; wolni słuchacze - możliwość zobaczenia i dyskutowania o najlepszych filmach dokumentalnych z całego świata.

Zajęcia prowadzi Marcin Borchardt - dziennikarz, reżyser, scenarzysta, wykładowca Gdynskiej Szkoły Filmowej.

Wszelkie szczegóły, jak się zapisać, numery konta i pełen program projekcji na: http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/ug/

Karnet na projekcje filmowe dla studentów/doktorantów Wydziału Filologicznego i Neofilologicznego kosztuje 110 zł za semestr (studenci pozostałych Wydziałów – 150 zł) O KOLEJNOŚCI ZAPISÓW DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZREALIZOWANYCH WPŁAT. Zajęcia rozpoczynają się 18 października.

Nagradzany obecnie na światowych festiwalach film dokumentalny nie tylko wyraźnie zyskuje na popularności, ale w świadomości wielu widzów pozostaje bardziej wiarygodnym i niezależnym niż film fabularny sposobem mówienia o rzeczywistości, stając się tym samym światowym fenomenem kulturowym.

Program został w całości oparty na filmach dokumentalnych, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Filmy pokazywane w ramach akademii pochodzą z MILLENNIUM DOCS AGAINST GAVITY FF (wcześniej PLANETE+ DOC FF), jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Tylko w 2016 w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 40000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. W roku 2016 do miast festiwalu - Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy - dołączyło Trójmiasto, Gdyńskie Centrum Filmowe.